Renata Hryniewicz

Powiat musi oddać dług Skarbowi Państwa. Aż 5 mln zł!

Renata Hryniewicz

Naczelny Sąd Administracyjny wydał we wtorek, 17 maja, bardzo niekorzystny dla powiatu wyrok w sprawie opłat pobieranych na terminalu w Świecku.

Był rok 2010, kiedy Andrzej Bycka, ówczesny starosta słubicki, przyjął od Skarbu Państwa terminal w Świecku, którym zarządzać miał powiat. Warunek był taki: 75 procent przychodów z terminala powinno wpływać do Skarbu Państwa, a 25 procent miało zostawać na jego utrzymanie. Ale 75 procent nie wpływało. I dług rósł. Wtedy ówczesny wojewoda Marcin Jabłoński chciał egzekwować te pieniądze od Bycki. Ministerstwo Finansów wydało decyzje, które powiat zaskarżył. Powstał spór między Bycką a Jabłońskim. Ten pierwszy skierował sprawę do sądu. Ciągnęło się to około czterech lat. Wreszcie we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok: starostwo będzie musiało oddać Skarbowi Państwa nawet 5 mln zł!

- W sprawie kwoty nie chcę się wypowiadać, bo nie znam treści wyroku. Wiem, że jest niekorzystny dla powiatu. Kwota taka czy inna, i tak zobowiązania powiatu będą spore - powiedział nam wczoraj Jabłoński, który aktualnie jest... starostą słubickim (choć to też sporna kwestia, bo wojewoda Władysław Dajczak unieważnił uchwałę powołującą go na to stanowisko). - Trzeba będzie znaleźć jakiś sposób na wywiązanie się ze zobowiązań na rzecz Skarbu Państwa. Nie mogę też wykluczyć, że będziemy szukać jeszcze jakieś drogi kwestionowania tego rozstrzygnięcia. Zakładam, że wszystkim przedstawicielom władzy publicznej zależy na szukaniu rozwiązań, a nie na tym, by jakakolwiek jednostka miała kłopoty co do realizacji swoich zadań.

Jabłoński szuka wyjścia z sytuacji, która jest skutkiem jego sporu z Bycką. - Nie chcę tego komentować w kontekście funkcji, jaką pełniłem przed laty. Nie widzę takiej potrzeby i nie sądzę, żeby to było na miejscu - ucina Jabłoński. - Uważam, że należy uszanować wyrok sądu, aczkolwiek się z nim nie zgadzam - usłyszeliśmy wczoraj od Bycki, który aktualnie jest radnym powiatowym. - Rzeczywistość jest taka, że to Skarb Państwa, który reprezentuje wojewoda lubuski, jest winien powiatowi środki finansowe za zarządzanie tymi nieruchomościami, a nie odwrotnie. W ostatnich latach były dotacje, które należały się powiatowi, a których powiat nie otrzymywał i radził sobie sam. Różnica jest horrendalna na korzyść powiatu słubickiego.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego jest prawomocny.

Renata Hryniewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.