Powiat nowosolski. Seniorów jest coraz więcej. Będą mieli powiatową radę seniorów. Emeryci chwalą pomysł [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Powiat nowosolski. Seniorów jest coraz więcej. Będą mieli powiatową radę seniorów. Emeryci chwalą pomysł [WIDEO]

Eliza Gniewek-Juszczak

- Wkrótce zostanie powołana Powiatowa Rada Seniorów. - Zarząd powiatu jest wrażliwy na potrzeby społeczne - podkreśla Sylwia Wojtasik, członek zarządu powiatu.

- Utworzenie Powiatowej Rady seniorów to bardzo dobry pomysł, bo Nowa Sól posiada bardzo dużą ilość emerytów, rencistów, inwalidów, osób niesprawnych, które wymagają pomocy, tego, żeby się nimi zainteresować, by mogli spędzić miło czas - mówi Maria Szulc - Patocka, szefowa oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Związek emerytów cieszy się wielkim zainteresowaniem

W tym roku oddział związku w Nowej Soli liczy tysiąc osób. - Mamy w tej chwili wstrzymane przyjmowanie nowych osób do związku, z racji tego, że nie mamy ani warunków lokalowych, ani nie możemy zabezpieczyć wszystkich potrzeb, żądań i wniosków od naszych związkowców - mówi prezes związku. - Dopiero może w drugim półroczu, po sporządzeniu bilansu za pierwsze półrocze, stwierdzimy ile osób ma zaległe składki. U nas tak jest, że po roku niepłacenia składek wykreślamy osoby niepłacące z listy członków. W ich miejsce przyjmiemy następnych. W tej chwili takich chętnych mamy 120 osób. Oczekują na to, że będą mogli się zapisać do naszych szeregów.

Z działań związku korzystają nie tylko jego członkowie. W zeszłym roku 624 osoby zapisały się na wyjazdy, wczasy i turnusy rehabilitacyjne organizowane w PZMRiI. Wzięło w nich udział 120 osób spoza związku. - Prowadzimy działalność, która cieszy się bardzo dużym powodzeniem i mamy zawsze bardzo dużo chętnych - podkreśla Maria Szulc - Patocka.

Zaproszone wszystkie organizacje, które pomagają seniorom

Ze starostwa powiatowego zostały wysłane zaproszenia do udziału w pracach rady seniorów do wszystkich organizacji pozarządowych w powiecie, które w swoich działaniach mają zapisaną tematykę dotyczącą osób starszych. Zaproszeni są też przedstawiciele gmin powiatu nowosolskiego.

- Zarząd powiatu jest bardzo wrażliwy na potrzeby społeczne i grupy seniorów - przyznaje Sylwia Wojtasik, członek zarządu powiatu. - Naszym celem jest włączenie seniorów do aktywnego działania na rzecz społeczności lokalnej.

Wojtasik przyznaje, że zarząd obserwuje jak działają rady seniorów w innych powiatach i województwach. - Są bardzo aktywne. Pomagają samorządom w inicjatywach dotyczących osób starszych - mówi. - W niektórych gminach jak Kolsko i Kożuchów już powstały takie rady seniorów, mają doświadczenie i wiedzą jak działać. Chcemy rozeznać, czy będzie zainteresowanie radą powiatową.

Nowosolski oddział związku emerytów będą reprezentowały Kazimiera Gruczoł i Irena Lemańczyk.

- My, jako związkowcy będziemy również brać udział w posiedzeniach i podejmowaniu różnych decyzji - mówi szefowa związku Maria Szulc-Patocka. - Panie należą do naszego zarządu, mają długoletni staż, mnóstwo wiadomości i są zaangażowane w sprawy związkowe. Jest nam bardzo przyjemnie z tego tytułu, że możemy pomóc osobom, które w pełni na to zasługują.

Pod koniec kwietnia planowane jest spotkanie inicjujące radę. Weźmie w nim udział menedżer sportu Grażyna Wyczałkowska, która zajmuje się m.in. sportem osób starszych. Opowie, co seniorzy mogą robić dla swojego zdrowia.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.