Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Powiat strzelecko - drezdenecki: Podwyżki opłat najboleśniej odczują drezdeneccy handlarze

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Agnieszka Drzewiecka

Powiat strzelecko - drezdenecki: Podwyżki opłat najboleśniej odczują drezdeneccy handlarze

Agnieszka Drzewiecka

Wielu handlarzy w Drezdenku będzie za swoje stanowiska płacić nawet o 300 proc. więcej. A jakie inne podwyżki czekają mieszkańców powiatu?

Handlarze z targowiska w Drezdenku są zbulwersowani

- Przykładowo: ja za swoje niewielkie stanowisko płaciłem niewiele ponad 8 zł, a od stycznia opłata targowa za to samo stanowisko wyniesie 25 zł! Zgodziłbym się z każdą podwyżką, ale nie taką o 300 proc., a plac targowy wygląda tak, jak wyglądał 10 lat temu. Za co więc każą nam płacić więcej? - mówi pan Dariusz, handlujący na rynku chemią.

Rada miasta uchwaliła nowe stawki opłat targowych

Nie wszystkie znacznie uderzą handlarzy po kieszeni. Za sprzedaż z przyczepy dotąd płacono 29,20 zł, nowa stawka to 30 zł. Z auta - 24,80 zł, a będzie 25 zł. Za tzw. sprzedaż z ręki, z wózka czy z kosza (np. gospodarz z koszem wiejskich jajek) płacono 3,20 zł, nowa stawka to aż 5 zł.

Ale najboleśniej zmiany odczują handlarze wykładający swoje towary na stołach. Dotąd za metr kwadratowy stanowiska płacili 2,7 zł. Od stycznia bez względu na powierzchnię będą płacić 25 zł. A - jak twierdzą handlarze - połowa z nich ma właśnie małe stoliki z miodem czy warzywami, za które płacili po 8 zł. - Od 2012 r. nie było żadnej podwyżki opłat targowych, trzeba było w końcu podnieść je choć o wartość inflacji. A jeśli chodzi o podwyżkę za sprzedaż ze stołu, przyczyna była inna. Zdarzało się, że poborcy kasowali handlarza za mały stolik kilka złotych, a gdy odchodzili, ci dokładali kolejne stoły. To niesprawiedliwe wobec innych handlarzy, więc musieliśmy to ujednolicić - mówi Krzysztof Bąk z urzędu miejskiego.

- Nigdy nie widziałem, żeby ktoś oszukiwał. Za to teraz wszyscy są zmartwieni. Niektórym nie będzie opłacało się dłużej handlować w Drezdenku. Już rozglądają się za innymi targowiskami, np. w Krzyżu - mówi pan Dariusz. Pozostali mieszkańcy nie muszą się martwić o wysokie podwyżki. O 4 gr za mkw. wzrośnie podatek od budynków mieszkalnych. Z 7,5 zł do 7,68 zł za mkw. wzrośnie opłata za garaż. A podatek leśny wzrośnie z 41,55 zł za hektar do 42,19 zł.

W Strzelcach szykuje się tylko jedna podwyżka

O około 2 proc. wzrośnie podatek od nieruchomości. To wzrost związany z wartością przewidywanej inflacji. Podwyżka nie obejmie podatku od budynków mieszkalnych (wynosi on 0,75 zł za 1 mkw.), a podatek od budynków letniskowych zmniejszy się o 2 grosze. Opłata miejscowa w Długiem - czyli 1,5 zł dziennie, które pobierano od turystów korzystających z pola namiotowego czy hotelu - zostanie zlikwidowana.

W Dobiegniewie, Starym Kurowie i Zwierzynie nie będzie żadnych podwyżek, które mieszkańcy mogliby odczuć. Np. w Zwierzynie podatek od gruntu związanego z działalnością gospodarczą wzrośnie o 1 gr, a od pozostałych gruntów - o 2 gr.
We wszystkich miejscowościach zmniejszy się też - średnio o 13 proc. - podatek rolny.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Lubuskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Agnieszka Drzewiecka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Dwa bilety na Free Fight Federation 8 czerwca

Płacisz za pół roku z Gazetą Lubuską, a dwa bilety na Free Fight Federation dostajesz GRATIS!

180,00 400,00

FFF to nowość, której celem jest konfrontowanie w klatce ludzi znanych z pierwszych stron gazet, którzy chcą się sprawdzić w twardej formule MMA.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.