Powiat wshowski wesprze zabytkowy kościół w Konradowie

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Powiat wshowski wesprze zabytkowy kościół w Konradowie

Eliza Gniewek-Juszczak

20 tysięcy złotych z powiatowego budżetu pozwoli szybciej wykonać niezbędne prace, aby ratować świątynię przed wilgocią.

Kościół pw. bł. Szymona z Lipnicy w Starych Drzewcach, w gminie Szlichtyngowa to zabytek wpisany do rejestru zabytków. Ma długą historię. Lubuski Konserwator Zabytków informuje na swojej stronie internetowej, że kościół wybudowano w XIV lub XV w. W 1812 r. Stare Drzewce włączono do parafii w Konradowie. Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z epoki baroku. Składa się na nie: pochodzące z XVIII w. ołtarz, chrzcielnica, konfesjonał, ambona datowana na rok 1732 oraz a także szereg epitafiów.
W ostatnią środę radni powiatu wschowskiego na wniosek zarządu powiatu zdecydowali wesprzeć świątynię kwotą 20 tys. zł. Te pieniądze potrzebne są na montaż systemu osuszania i wykonanie pomiarów zawilgocenia kościelnych murów.

Kościół bł. Szymona z Lipnicy należy do parafii w Konradowie. Ksiądz proboszcz Sławomir Kukla cieszy się z przyznanej dotacji, chociaż oczywiście potrzebna kwota jest znacznie większa. – Jest to kościół, jakich nie ma wielu w skali diecezji i kraju. To unikaty. Część murów została postawiona w konstrukcji szachulcowej – podkreśla proboszcz. – Żeby cokolwiek móc zacząć w środku robić, najpierw trzeba osuszyć mury.

Nie wiadomo co jest przyczyną zawilgocenia. Dopiero planowane badania będą mogły wykazać powody zatrzymywania wody w murach. Ksiądz Kukla zastanawia się, czy powodem nie jest położenie wiele lat temu tynku cementowo-wapiennego, który być może wchłania wodę i już jej nie wypuszcza. Jest już wybrana firma, która zajmie się osuszaniem świątyni. – Wykorzystana zostanie metoda nieinwazyjna, nie będzie nie trzeba ani kuć w ścianach, ani kopać, specjalistyczne urządzenie nie będzie korzystało z prądu. Wszyscy w okolicy czekają na efekty, czy ta metoda zda egzamin. Teoretycznie wszystko brzmi optymistycznie – przyznaje ksiądz proboszcz.

Parafia stara się znaleźć potrzebne jeszcze pieniądze również w innych źródłach. Pomocy być może udzieli gmina Szlichtyngowa. Działania na rzecz ratowania kościoła przed niebezpieczną dla murów wilgocią rozpoczął poprzedni proboszcz. Obecnemu udało się uzyskać wsparcie powiatu.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.