Grzegorz Kozakiewicz

Powiat żarski pięknieje

Piękny neogotycki budynek przy ul. 9 Maja w Żarach zyska nowy dach Fot. Grzegorz Kozakiewicz Piękny neogotycki budynek przy ul. 9 Maja zyska nowy dach. Konserwacji poddana zostanie także wieżyczka i zegar.
Grzegorz Kozakiewicz

Nowe dachy, ocieplenia, rozbudowa oddziałów Szpitala na Wyspie. W starostwie powiatowym trwają pracowite wakacje.

Blisko 600 tys. zł kosztować ma wymiana dachu na budynku dawnej „samochodówki”. Zabytkowy obiekt zyska nowe rynny i instalację odgromową. Konserwacji poddane zostaną elementy architektoniczne i zegar na wieżyczce. Wykonawcą jest konsorcjum, w skład którego wchodzi Optim - Bud z Gorzowa i Jank - Bud z Kłodawy. To jedyny oferent, który podjął się tak trudnego zadania.

- To stary dach, całymi latami nie remontowany. Zwyczajnie przeciekał - mówi Janusz Dudojć, starosta żarski.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, które powstaje w miejsce Zespołu Szkół Samochodowych ma być wizytówką edukacji zawodowej w powiecie. Wkrótce ruszą prace w budynku „C”, skąd wyprowadza się Łużycka Wyższa Szkoła Humanistyczna. Od września będzie się tam mieściła bursa i niewielka kawiarenka. W warsztatach szkolnych pojawią się sterowane numerycznie obrabiarki.

359 tys. zł. pochłonie wymiana poszycia dachowego i ocieplenie przegród budowlanych w Zespole Przychodni Psychologiczno - Pedagogicznych przy ul. Wrocławskiej. Tu zlecenie także przypadło konsorcjum z północy województwa. Umowa podpisana została w piątek.

Na początku miesiąca ruszyła także termomodernizacja filli Szpitala na Wyspie w Lubsku. Na oddziale opieki paliatywnej przebudowana zostanie piwnica i przyłącze wodociagowe.

Piękny neogotycki budynek przy ul. 9 Maja w Żarach zyska nowy dach
Grzegorz Kozakiewicz Piękny neogotycki budynek przy ul. 9 Maja zyska nowy dach. Konserwacji poddana zostanie także wieżyczka i zegar.

- Pomieszczenia te są w opłakanym stanie. Regularnie są zalewane, trudno utrzymać tam czystość - przyznaje starosta wyrażając przy tym nadzieję, że być może w przyszłości uda się uruchomić tam szerszy zakres usług medycznych. - Chciałbym by nasz szpital zyskał rangę regionalną. Mamy w powiecie ponad sto tysięcy mieszkańców, kwitnie życie gospodarcze. To argumenty za tym, by móc konkurować o środki z Zieloną Górą i Gorzowem.

Póki co starostwo boryka się z wydatkami na szpital we własnym zakresie. Niedawno doszło do otwarcia wyremontowanego oddziału wewnętrznego. Tydzień temu ruszyła rozbudowa ginekologii i oddziału dziecięcego. Jego koszt docelowo wynieść ma ponad 5 mln zł. Powiat liczy, że do prac dołoży się gmina miejska. Rozmowy trwają.

Grzegorz Kozakiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.