Paulina Błaszkiewicz

Powróci wielki spór o sądy? [ZA I PRZECIW]

W lipcu w wielu polskich miastach przed sądami odbywały się protesty Fot. archiwum W lipcu w wielu polskich miastach przed sądami odbywały się protesty
Paulina Błaszkiewicz

Czy jesienią Polacy tak jak w lipcu wyjdą na ulice, by protestować przeciwko reformie sądownictwa w kraju?

TOMASZ LENZ - poseł Platformy Obywatelskiej

Jak Pan ocenia projekty zmian w sądownictwie, które proponuje prezydent Andrzej Duda?

Przy projektach złożonych przez prezydenta Andrzeja Dudę mamy do czynienia z sytuacją podobną jak w okresie letnim, kiedy tysiące Polaków protestowało przeciwko upolitycznieniu sądownictwa. Ku zaskoczeniu większości parlamentarnej, prezesa Kaczyńskiego okazało się, że Polacy chcą by sądy były oddzielone od władzy politycznej, choć domagają się zmian w sądownictwie. Tymczasem propozycje prezydenta Andrzeja Dudy to dwa nowe projekty, które nadal są niezgodne z Konstytucja i idą w kierunku upolitycznienia polskiego sądownictwa.

To znaczy?

Krajowa Rada Sądownictwa ma być wybierana przez sejm, a później ta rada będzie miała wpływ na wybór Sądu Najwyższego. Ten z kolei jak wiemy ma prawo uznawania, czy wybory parlamentarne lub samorządowe odbyły się prawidłowo, czy są ważne, czy nie. Mamy więc do czynienia z sytuacją bezprecedensową w Europie. Ponadto pan prezydent proponuje aby KRS wybierał parlament z różnicą 3/5 głosów, a jeżeli to się nie uda w okresie dwóch miesięcy, to proponuje by poszczególni parlamentarzyści głosowali indywidualnie na kandydatów. To nie daje możliwości, by w KRS znaleźli się niezależni przedstawiciele.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.