Powstaną kolejne atrakcje dla turystów

Czytaj dalej
Fot. Gmina Lubrza
Alicja Kucharska

Powstaną kolejne atrakcje dla turystów

Alicja Kucharska

Już niedługo w okolice Lubrzy turystów przyciągać będzie nie tylko podziemna trasa turystyczna. Do wakacji powstanie trasa naziemna

Alternatywa dla szlaku podziemnego? Szlak naziemny. Dzięki dofinansowaniu w ramach Euroregionu na obszarze Pętli Boryszyńskiej zostanie wyznaczony transgraniczny szlak turystyczny obiektów historycznych Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Szlak naziemny jeszcze przed sezonem

Inwestycja z budżetu gminy pochłonie nieco ponad 6,5 tys. zł, natomiast całościowy koszt to ponad 65 tysięcy złotych.

- To nic innego, jak oznakowanie atrakcji turystycznych i obiektów fortecznych rozrzuconych po lasach wokół pętli - mówi wójt Ryszard Skonieczek.

W miejscach tych pojawią tablice informacyjne z krótkim opisem w języku polskim i niemieckim oraz drogowskazy, które pozwolą przemieszczać się od punktu do punktu bez zbędnego błądzenia. Szlak zostanie wytyczony w lubrzańskiej części fortyfikacji.

- Przewidziane jest ustawienie 11 tablic oraz 30 kierunkowskazów, które będą prowadziły turystów po wytyczonym szlaku. Łącznie zostanie oznakowanych więc 11 obiektów. Prowadzimy rozmowy z nadleśnictwem, bo większość obiektów znajduje się na ich terenie - mówi Krzysztof Rosiński z urzędu gminy.

Pomysł w końcu uda się zrealizować

Pomysł nie jest jednak nowy. Bo od kilku lat sprawowania pieczy na szlakiem podziemnym, przymierzano się do tego, by wytyczyć trasę na ziemi. - Nie wszyscy decydują się zejść pod ziemię - dodaje K. Rosiński. - Obiekty są ciekawe, a wiele osób może o nich nie wiedzieć, bo są schowane w lesie, są więc nie do końca widoczne i dostępne - precyzuje wójt.

To nie tylko aspekt historyczny, ale też przyrodniczy, bo ukształtowanie terenu i sama przyroda są warte poznania.

Powstaną dwa warianty naziemnej trasy. Krótsza - licząca około dwóch kilometrów - wokół zejścia do pętli. Dłuższa będzie miała około 7 kilometrów i rozciągać się będzie pomiędzy Staropolem a Boryszynem.

Co ważne, zainteresowani otrzymają również ulotkę, w języku polskim i niemieckim.

Oznakowanie z pewnością pojawi się do końca czerwca. Do wakacji projekt musi być rozliczony, a punktem kulminacyjnym będzie konferencja na temat Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego

To już kolejny wniosek gminy, rozpatrzony pozytywnie. Dzięki dofinansowaniu z tego samego programu w maju zostaną przeprowadzone zawody i ćwiczenia pożarnicze dla OSP z gminy Lubrza oraz z gminy Berg, czyli partnerskiej gminy z zachodniej granicy. Koszt projektu to 13,8 tys. euro, czyli blisko 60 tys. zł. Wkład gminy wyniesie ok. 5 tysięcy. Polsko-niemieckie spotkanie potrwa trzy dni.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.