Pozostało już tylko kilka dni do batalii Falubazu Zielona Góra z ROW-em Rybnikiem o miejsce w PGE Ekstralidze

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Cezary Konarski

Pozostało już tylko kilka dni do batalii Falubazu Zielona Góra z ROW-em Rybnikiem o miejsce w PGE Ekstralidze

Cezary Konarski

Niedziela, 30 września - godz. 15.30 - to termin pierwszej batalii, w której Falubaz Zielona Góra na własnym torze będzie bronił miejsca w PGE Ekstralidze. W meczach barażowych zielonogórscy żużlowcy zmierzą się z wicemistrzem pierwszej ligi ROW-em Rybnik. Do rewanżu na rybnickim torze dojdzie 7 października (godz. 18.15).

Zobaczcie, co prezes Falubazu Adam Goliński mówił o sytuacji zespołu.

W niedzielę 23 września żużlowcy Falubazu poznali barażowego rywala (ROW w finale pierwszej ligi przegrał z Motorem Lublin), a we wtorek ustalone zostały godziny rozpoczęcia obu spotkań. Lepsza drużyna w dwumeczu dostanie miejsce w ekstralidze na sezon 2019. Jeśli po obu spotkaniach będzie remis, to w Rybniku dojdzie do wyścigu dodatkowego, z udziałem jednego zawodnika każdej z drużyn.

Z liderem, czy bez?

Zielonogórzanie już miesiąc czekają na spotkania barażowe. Ostatni mecz w ekstralidze rozegrali 26 sierpnia. Wtedy pokonali Unię Tarnów, dzięki czemu uniknęli degradacji do pierwszej ligi. Od tego czasu sporo wydarzyło się w Falubazie. Doszło do zmiany prezesa klubu (Adam Goliński zastąpił Zdzisława Tymczyszyna), ale na czele informacji niestety stoją wieści o urazach czołowych zawodników drużyny.

POLECAMY: Patryk Dudek zakończył sezon? „Nie narażamy jego zdrowia”

Największym zmartwieniem dla Falubazu jest fakt, że w barażach drużyna najpewniej będzie musiała sobie radzić bez swojego lidera Patryka Dudka. „Duzers” miał wypadek w lidze szwedzkiej, złamał prawą rękę, jest niespełna dwa tygodnie po operacji. - Ręka bardzo szybko dochodzi do sprawności, ale nie wiem, czy w tym sezonie będę się jeszcze ścigał - mówił Patryk Dudek. - Przed barażami będę pomagał naszym chłopakom na tyle, na ile będę mógł. W czasie meczu na pewno będę z drużyną w parkingu.

POLECAMY: Patryk Dudek zostaje w Falubazie! Na kolejne trzy lata

Niepokojące informacje docierały też z obozu Piotra Protasiewicza. On też miał wypadek w Szwecji. Zawodnik doznał urazu uda i więzadeł kolanowych w prawej nodze.

- Gdyby mecz barażowy odbył się tydzień po wypadku, to nie byłoby opcji, żebym wystartował. Jeśli dwa tygodnie później, to szanse byłyby „pół na pół” - mówił Piotr Protasiewicz. - Na szczęście czasu było więcej. Kontuzja uda była poważna i naderwane zostały więzadła w kolanie. To uraz, który nie leczy się z dnia na dzień. Na szczęście na motocyklu czuje się już świetnie i pewnie. Wolę jeździć, niż chodzić. Nie ma przeszkód w mojej jeździe. Jestem spokojny.

Pełna mobilizacja

- Pewnie nikt przed sezonem nie spodziewał się, że Falubaz będzie w takiej sytuacji - powiedział Adam Goliński, prezes zielonogórskiego klubu. - A sytuacja jeszcze bardziej nam się skomplikowała po ty, co stało się z Patrykiem Dudkiem. Mimo to, uważam, że jesteśmy w stanie tak dobrze przygotować się do baraży, by ten dwumecz wygrać. Harmonogram przygotowań został wytyczony. Wszyscy są zmobilizowani, i zawodnicy, i cała klubowa ekipa. Uważam, że wszystko idzie zgodnie z planem.

Piotr Protasiewicz uważa, że przed Falubazem… - Bardzo trudne zadanie, tym bardziej, że wciąż nie wiemy, czy pojedziemy ze swoim liderem. To jest nasz największy problem. W tej sytuacji wszyscy zawodnicy muszą być na sto procent przygotowani, bo nie będzie już marginesu na błędy. Wierzę, że wykorzystamy atut własnego toru i w pierwszym meczu pojedziemy świetne zawody, które dadzą nam sporo oddechu przed rewanżem.

Oglądaj mecze Ekstraklasy na żywo online w Player.pl >>>
Oglądaj mecze lig zagranicznych na żywo online w Player.pl >>>

Cezary Konarski

O żużlu wiem trochę więcej niż o innych dyscyplinach sportu, ale w pracy zawodowej nie tylko speedway'em się zajmuję, bo choć województwo lubuskie jest mocno zakręcone w lewo, to nie brakuje tu wielu innych ciekawych atrakcji sportowych. Najczęściej można mnie spotkać na zawodach żużlowych, ale chętnie bywam też m.in. na meczach koszykówki, piłki nożnej, czy piłki ręcznej.
Jestem zielonogórzaninem, w „Gazecie Lubuskiej" pracuję od 2018 roku. Wcześniej przez wiele lat można było „poczytać mnie" w „Gazecie Wyborczej".

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.