Pozwolenie jest, skrzyżowanie w Nowej Soli czeka na dużą przebudowę

Czytaj dalej
Fot. Jakub Nowak
Jakub Nowak

Pozwolenie jest, skrzyżowanie w Nowej Soli czeka na dużą przebudowę

Jakub Nowak

Kończą się przygotowania do budowy nowego centrum przesiadkowego przy ulicy Towarowej. W ramach inwestycji, przebudowane zostanie także skrzyżowanie.

- Rondo w tym miejscu? Jak najbardziej! - komentuje pan Paweł, przyglądając się skrzyżowaniu ul. Towarowej z ul. Zjednoczenia.

- Dzisiaj źle tu nie jest, ale jak chcą coś robić z przystankami, to wiadomo, że ruch byłby wtedy bardziej płynny - kwituje mój rozmówca.

Plany, związane z przebudową skrzyżowania w tym miejscu wkraczają powoli w decydującą fazę. Przypomnijmy: jak już opisywaliśmy na naszych łamach, inwestycja nie jest celem samym w sobie, to część działań, związanych z budową w naszym mieście dużego Centrum Przesiadkowego, w ramach wspólnej komunikacji dla sześciu gmin w powiecie, zrzeszonych w Nowosolskim Obszarze Funkcjonalnym.

- Zgodnie z zapowiedziami systematycznie kończymy przygotowania poszczególnych elementów niezbędnych do realizacji naszego wspólnego, sześciogminnego projektu transportowego. Kolejnym w pełni dokumentacyjnie gotowym przedsięwzięciem jest Centrum Przesiadkowe przy ulicy Towarowej - przyznaje wiceprezydent Nowej Soli, Jacek Milewski. Jak zaznacza, pozwolenie na budowę zostało właśnie wydane. - Szacowany koszt to 5,8 mln zł. Trwają prace nad dokumentacjami dla Małych Centr Przesiadkowych u naszych partnerów i zajezdni autobusowej dla naszego przyszłego operatora komunikacji miejskiej - przypomina włodarz Nowej Soli.

Warto zaznaczyć, że sześć gmin, zrzeszonych w ramach Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego, dysponuje w sumie ok. 39 mln zł, które Urząd Marszałkowski przyznał na organizację wspólnego dla Nowej Soli, gminy wiejskiej, Otynia, Kożuchowa, Siedliska oraz Kolska transportu. Wspomniane samorządy, w ramach wspólnej komunikacji, planują kupić w przyszłości nowe autobusy i zorganizować centra przesiadkowe na swoim terenie. Jak pisaliśmy już niegdyś na naszych łamach, główne centrum powstanie w stolicy powiatu, w siedzibie obecnego dworca PKP, który także zostanie przebudowany.

Szacowany koszt całej inwestycji przy nowosolskim dworcu to około 5,8 mln zł. Oprócz budowy centrum przesiadkowego, pobliskie skrzyżowanie zamieni się
Jakub Nowak Szacowany koszt całej inwestycji przy nowosolskim dworcu to około 5,8 mln zł. Oprócz budowy centrum przesiadkowego, pobliskie skrzyżowanie zamieni się w rondo.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że plany, związane z budową nowej zajezdni dla autobusów, która ma być wybudowana za jakiś czas wzdłuż południowej obwodnicy Nowej Soli (znajdować się będzie tuż za Rondem Województwa Lubuskiego) również są ostateczne. - Kolory zostały uzgodnione w zespole roboczym na czele z prezydentem - są stonowane i nawiązują do przemysłowego charakteru zabudowy sąsiedniej strefy. Utrzymane są w kolorystyce odcienia szarości z dodatkiem niebieskiego - informowała nas już wcześniej Ewa Batko, rzecznik nowosolskiego magistratu. W podobnej kolorystyce mają być również utrzymane przystanki w każdej z gmin.

W przypadku dwóch pozostałych samorządów w powiecie, które nie uczestniczą w programie wspólnej komunikacji NOF, trwają cały czas rozmowy odnośnie stworzenia dla nich, przez powiat, planu transportowego.

Podczas ostatniej sesji rady powiatu przegłosowano stanowisko, zgodnie z którym rajcy zobowiązują zarząd do uchwalenia takiego dokumentu, a tym samym zagwarantowania stabilnej komunikacji po roku 2017, dla Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka.

Jakub Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.