Praca do ciebie... przyjedzie!

Czytaj dalej
Fot. Jakub Nowak
Jakub Nowak

Praca do ciebie... przyjedzie!

Jakub Nowak

W przyszłym tygodniu ruszają wyjazdy pracodawców do wszystkich gmin w pow. nowosolskim. Szefowie i przedstawiciele zakładów osobiście będą namawiać ludzi do tego, aby... podjęli pracę.

- To prawdopodobnie pierwsza tego typu akcja w tej części Polski - mówi wprost Łukasz Rut z Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej.

Przypomnijmy: problemy, związane z brakiem ludzi do pracy w regionie, i to pomimo wciąż relatywnie wysokiego bezrobocia, opisywaliśmy na łamach „GL” wielokrotnie. Swego czasu firmy ze strefy ekonomicznej w Nowej Soli wystosowały nawet do prezydenta Nowej Soli specjalny list, w którym alarmowano o narastających w regionie kłopotach związanych z brakiem pracowników. A, jak zaznaczali wówczas przedstawiciele poszczególnych zakładów, w przyszłości sytuacja może być jeszcze gorsza...

W związku ze wspomnianymi problemami zorganizowano w ostatnim czasie serię spotkań, w których poza pracodawcami i prezydentem uczestniczyli m.in. przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy, władz starostwa czy OPZL. Efekty wspólnych rozmów?
Pracodawcy już na dniach sami rozpoczną wyjazdy w teren, w poszukiwaniu pracowników. Co ważne, spotkania odbędą się w każdej gminie w powiecie nowosolskim (konkretne terminy i miejsca można znaleźć w ramce obok).
- Spróbujemy zaktywizować m.in. pracowników mieszkających dziś w obszarach popegeerowskich, którzy mają np. problem z dojazdem do pracy - opowiadał nam wcześniej ideę wyjazdów Wadim Tyszkiewicz.

Spotkania mogą m.in. pomóc zaktywizować ludzi z popegeerowskich miejscowości

Jak się dowiedzieliśmy chodzi jednak nie tylko o „suchą” prezentację aktualnej oferty poszczególnych zakładów. - Chodzi także o rozwianie pewnych mitów, związanych z pracą w dużych fabrykach na strefie - tłumaczy nam Ł. Rut. Jak podkreślał wcześniej także na naszych łamach Szymon Adamczyk, prezes Alumetalu, zakłady wezmą na spotkania również pracowników, którzy już zrobili karierę. - Chodzi o osoby, które są żywymi przykładami, że warto - zaznaczał.

Z inicjatywy pracodawców cieszą się także przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy, którzy już teraz informują o całej akcji osoby bezrobotne. - Planujemy również wysyłać do nich specjalne esemesy, z których dowiedzą się o konkretnych terminach spotkań - przyznaje Katarzyna Podgórska z PUP w Nowej Soli.

Samorządowcy z regionu podkreślają z kolei, że wspomniane działania są dziś po prostu niezbędne. - Trzeba działać, ponieważ doszliśmy już do pewnego paradoksu - przyznaje Paweł Jagasek, burmistrz Kożuchowa. - Ot, choćby przykład mojej gminy: pomimo, że mamy największe wskaźniki bezrobocia, dostaję sygnały od kożuchowskich firm, że nie mogą znaleźć ludzi do pracy - opowiada burmistrz. Dlatego, jak dodaje, na spotkaniach w jego regionie, poza firmami ze strefy nowosolskiej, pojawią się także rodzime zakłady.

W spotkaniach, które rozpoczną się 10 marca, uczestniczyć będą przedstawiciele zakładów z nowosolskiej strefy, ale nie tylko

- Rozmawiałem już także z panią kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej, żeby dawała wszystkim ludziom, którzy przychodzą dziś po zapomogę, karteczki z terminem spotkania - komentuje.
Poza wspomnianą serią spotkań, gminy planują również inne działania, dzięki którym rąk do pracy ma być w przyszłości więcej. Jak zaznaczał już w rozmowie z „GL” W. Tyszkiewicz, jednym z nich są plany reorganizacji szkolnictwa zawodowego, a drugim organizacja wspólnego transportu w powiecie.

Warto zaznaczyć, że na ten drugi otrzymaliśmy już niedawno pieniądze. Za 39 mln zł sześć gmin w powiecie planuje zakup własnych autobusów, oraz stworzenie centrów przesiadkowe z główną siedzibą w Nowej Soli.
- Powstaną linie, dzięki którym osoby, które dziś nie mają jak dojechać do pracy, będą mogły bezpośrednio trafić np. na strefę w Nowej Soli. Dla takich gmin jak moja, ale nie tylko, to bardzo ważna pomoc - przyznaje nam na koniec burmistrz Jagasek.

Plan spotkań

Jakub Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.