Praca do ciebie... przyjedzie!

Czytaj dalej
Fot. Jakub Nowak
Jakub Nowak

Praca do ciebie... przyjedzie!

Jakub Nowak

W przyszłym tygodniu ruszają wyjazdy pracodawców do wszystkich gmin w pow. nowosolskim. Szefowie i przedstawiciele zakładów osobiście będą namawiać ludzi do tego, aby... podjęli pracę.

- To prawdopodobnie pierwsza tego typu akcja w tej części Polski - mówi wprost Łukasz Rut z Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej.

Przypomnijmy: problemy, związane z brakiem ludzi do pracy w regionie, i to pomimo wciąż relatywnie wysokiego bezrobocia, opisywaliśmy na łamach „GL” wielokrotnie. Swego czasu firmy ze strefy ekonomicznej w Nowej Soli wystosowały nawet do prezydenta Nowej Soli specjalny list, w którym alarmowano o narastających w regionie kłopotach związanych z brakiem pracowników. A, jak zaznaczali wówczas przedstawiciele poszczególnych zakładów, w przyszłości sytuacja może być jeszcze gorsza...

W związku ze wspomnianymi problemami zorganizowano w ostatnim czasie serię spotkań, w których poza pracodawcami i prezydentem uczestniczyli m.in. przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy, władz starostwa czy OPZL. Efekty wspólnych rozmów?
Pracodawcy już na dniach sami rozpoczną wyjazdy w teren, w poszukiwaniu pracowników. Co ważne, spotkania odbędą się w każdej gminie w powiecie nowosolskim (konkretne terminy i miejsca można znaleźć w ramce obok).
- Spróbujemy zaktywizować m.in. pracowników mieszkających dziś w obszarach popegeerowskich, którzy mają np. problem z dojazdem do pracy - opowiadał nam wcześniej ideę wyjazdów Wadim Tyszkiewicz.

Spotkania mogą m.in. pomóc zaktywizować ludzi z popegeerowskich miejscowości

Jak się dowiedzieliśmy chodzi jednak nie tylko o „suchą” prezentację aktualnej oferty poszczególnych zakładów. - Chodzi także o rozwianie pewnych mitów, związanych z pracą w dużych fabrykach na strefie - tłumaczy nam Ł. Rut. Jak podkreślał wcześniej także na naszych łamach Szymon Adamczyk, prezes Alumetalu, zakłady wezmą na spotkania również pracowników, którzy już zrobili karierę. - Chodzi o osoby, które są żywymi przykładami, że warto - zaznaczał.

Z inicjatywy pracodawców cieszą się także przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy, którzy już teraz informują o całej akcji osoby bezrobotne. - Planujemy również wysyłać do nich specjalne esemesy, z których dowiedzą się o konkretnych terminach spotkań - przyznaje Katarzyna Podgórska z PUP w Nowej Soli.

Samorządowcy z regionu podkreślają z kolei, że wspomniane działania są dziś po prostu niezbędne. - Trzeba działać, ponieważ doszliśmy już do pewnego paradoksu - przyznaje Paweł Jagasek, burmistrz Kożuchowa. - Ot, choćby przykład mojej gminy: pomimo, że mamy największe wskaźniki bezrobocia, dostaję sygnały od kożuchowskich firm, że nie mogą znaleźć ludzi do pracy - opowiada burmistrz. Dlatego, jak dodaje, na spotkaniach w jego regionie, poza firmami ze strefy nowosolskiej, pojawią się także rodzime zakłady.

W spotkaniach, które rozpoczną się 10 marca, uczestniczyć będą przedstawiciele zakładów z nowosolskiej strefy, ale nie tylko

- Rozmawiałem już także z panią kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej, żeby dawała wszystkim ludziom, którzy przychodzą dziś po zapomogę, karteczki z terminem spotkania - komentuje.
Poza wspomnianą serią spotkań, gminy planują również inne działania, dzięki którym rąk do pracy ma być w przyszłości więcej. Jak zaznaczał już w rozmowie z „GL” W. Tyszkiewicz, jednym z nich są plany reorganizacji szkolnictwa zawodowego, a drugim organizacja wspólnego transportu w powiecie.

Warto zaznaczyć, że na ten drugi otrzymaliśmy już niedawno pieniądze. Za 39 mln zł sześć gmin w powiecie planuje zakup własnych autobusów, oraz stworzenie centrów przesiadkowe z główną siedzibą w Nowej Soli.
- Powstaną linie, dzięki którym osoby, które dziś nie mają jak dojechać do pracy, będą mogły bezpośrednio trafić np. na strefę w Nowej Soli. Dla takich gmin jak moja, ale nie tylko, to bardzo ważna pomoc - przyznaje nam na koniec burmistrz Jagasek.

Plan spotkań

Jakub Nowak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.