Prace w mediatece przebiegają ekspresowo!

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Prace w mediatece przebiegają ekspresowo!

Alicja Kucharska

Do końca listopada muszą zakończyć się prace budowlane. Wyposażenie jest już zamówione

Na początku października rozpoczęły się prace zmierzające do zaadaptowania parteru Szczanieckiego Ośrodka Kultury na potrzeby mediateki. Gmina na realizację inwestycji otrzymała ponad 641 tysięcy dofinansowania.

- Prace przebiegają zgodnie z planem - stwierdza sekretarz Gminy Skąpe, Czesław Słodnik. Podobnego zdania są pracownicy, którzy bardzo sprawnie przeprowadzają remont. - Musimy wywiązać się z terminów, więc zdążymy na pewno - zapewnia pan Damian.

W ubiegłym tygodniu zakończyła się budowa antresoli. W poniedziałek wymieniono wszystkie okna. Tempo prac nie powinno dziwić, zważywszy na fakt, że czasu jest niewiele. - Wraz z końcem listopada upływa termin zakończenia robót budowlanych. Następnie specjaliści zajmą się montażem systemu elektronicznego, oświetleniowego czy też łącza internetowego. W ostatnim etapie pojawi się wyposażenie - relacjonuje sekretarz, który zaznacza, że uroczyste oddanie do użytku nowej mediateki odbędzie się na początku stycznia.

Jolanta Nawotnik, kierownik Gminnej Biblioteki w Szczańcu, informuje że meble oraz niezbędne wyposażenie zostały już zamówione. - Umowy z firmami już podpisano. Zamówiono m. in.: regały, szafy, biurka, komputery, kamerki czy też platformę dla osób niepełnosprawnych, która znajdzie się przy wejściu do obiektu. Mam nadzieję, że wyposażenie pojawi się na początku grudnia. Niebawem rozpocznę pakowanie związanie z przeniesieniem do nowego miejsca. Co ważne, to nie będzie tylko biblioteka, ale nadal sala spotkań dla mieszkańców - zaznacza J. Nowotnik.

Obok sali spotkań na 40 miejsc i sali komputerowej, w pomieszczeniu powstać ma drugi poziom tzw. antresola, która w całości zostanie zapełniona regałami z książkami.

Zdaje się, że protest, który wywołano pod koniec września odszedł w zapomnienie. Przypomnijmy, że na kilka dni przed rozpoczęciem prac mieszkańcy zaprotestowali. Byli przeciwni umiejscowieniu Gminnej Biblioteki Publicznej - Mediateki w sali kameralnej Szczanieckiego Ośrodka Kultury. Protest poparło ponad 340 mieszkańców. Z uwagi na to, że ten sprzeciw rozpoczął się na kilka dni przed wejściem ekipy budowlanej, szybko zwołano spotkanie z mieszkańcami. Mieli oni zastrzeżenia, co do likwidacji sali bez zabezpieczenia alternatywnego miejsca integracji. - Kilkuletnia, niejasna perspektywa czekania na przystosowanie sali widowiskowej dawnego kina pod potrzeby mieszkańców jest nie do przyjęcia - komentowali.

Po rozmowach zapewniono jednak, że sala mediateki nadal będzie dostępna mieszkańcom, a dodatkowo w perspektywie jest remont sali kinowej. - Będziemy składać wniosek o dofinansowanie do RPO na jej modernizację. Pomieszczenia planujemy przekazać domowi kultury. Planujemy także wybudować parking przy tejże sali - dodaje sekretarz.

- Nie brałam udziału w całym tym zamieszaniu, ale zgadzam się z wnioskami, żeby informacje były bardziej dostępne - komentuje pani Bożena. - Jestem też zdania, że jeśli gdzieś można pozyskiwać pieniądze, to trzeba to robić i następnie inwestować. To będzie bardzo nowoczesny obiekt. Pytanie tylko, czy to wystarczy, by przyciągnąć mieszkańców.

Wraz z końcem listopada upływa termin zakończenia prac budowlanych - informuje Czesław Słodnik (po prawej), sekretarz gminy
Alicja Kucharska Wraz z końcem listopada upływa termin zakończenia prac budowlanych - informuje Czesław Słodnik (po prawej), sekretarz gminy

O dofinansowanie na utworzenie mediateki gmina starała się podwójnie. Po tym, gdy wniosek nie został rozpatrzony pozytywnie, złożono odwołanie. I… udało się. Gmina otrzymała ponad 641 tysięcy złotych z ministerstwa kultury.

Obok sali spotkań na 40 miejsc i sali komputerowej, w pomieszczeniu powstać ma drugi poziom tzw. antresola, która w całości zostanie zapełniona regałami z książkami.

Wartość inwestycji to blisko 885 tysięcy, z czego 641 tys. gmina dostaje od ministerstwa. - Jednak faktyczne zaangażowanie finansowe gminy to 45 tysięcy zł. Reszta to wkład własny w postaci obiektu - informuje sekretarz, Czesław Słodnik.

Wszystko wskazuje na to, że wraz z początkiem nowego roku mieszkańcy wzbogacą się o nowy obiekt. - Do 31 grudnia musimy rozliczyć się z projektu - kończy sekretarz.

Autor: Alicja Kucharska

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.