Pracodawcy powinni zatrudniać seniorów

Czytaj dalej
Fot. 123rf
AG

Pracodawcy powinni zatrudniać seniorów

AG

Według prognoz GUS, w 2050 roku co trzeci Polak będzie miał 65 lub więcej lat.

Dziś w grupie osób w wieku od 65 do 69 lat zatrudnionych jest zaledwie 9 proc., przy światowej średniej na poziomie 20 proc. Dlatego aktywizowanie i zwiększanie zatrudnienia seniorów staje się jednym z kluczowych wyzwań polskiej gospodarki. Jednak z danych Work Service wynika, że aż 76 proc. polskich firm nie posiada odpowiednich programów pracowniczych dostosowanych do osób w wieku 50+.

Według danych Eurostatu, w Polsce w 2014 r. pracowało 42,5 proc. seniorów. Najwyższy wskaźnik zatrudnienia seniorów notowany jest w Szwecji - 74 proc., w Niemczech - 65,6 proc., w Estonii - 64,0 proc. oraz w Danii - 63,2 proc. Najmniej seniorów pracuje w Grecji - 34,0 proc., w Słowenii - 35,4 proc., w Chorwacji - 36,2 proc. oraz na Malcie - 37,7 proc.

Firmy doceniają starszych pracowników, a szczególnie ich duże doświadczenie zawodowe, odpowiedzialność, dyspozycyjność, zaangażowanie w realizację powierzonych zadań. Jednak dostrzeganie zalet seniorów nie powoduje wzrostu zatrudnienia osób z tej grupy wiekowej.
- Aby polska gospodarka mogła się dalej rozwijać, pracodawcy powinni postawić na rekrutowanie pracowników w wieku 50+. W dobie coraz większych wyzwań demograficznych, tylko wykwalifikowane kadry, dobrze opłacani specjaliści i wzajemne uzupełnianie się wiedzy oraz kompetencji seniorów i millenialsów będą w stanie zapewnić rozwój firmom - mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik Zarządu Work Service SA.

Firmy doceniają starszych pracowników, a szczególnie ich duże doświadczenie zawodowe

Z danych Work Service wynika, że aż 76 proc. pracodawców nie posiada programów rozwoju dostosowanych do osób w wieku 50+. Dane są tym bardziej zaskakujące, że pracodawcy mogą liczyć na dofinansowanie 80 proc. kosztów szkoleń, na które wyślą pracowników po 45. roku życia. Pracodawcy, którzy zadeklarowali posiadanie w firmie programów pracowniczych dla seniorów, najczęściej wymieniali dofinansowanie do opieki medycznej (30 proc.), dostęp do kursów i zajęć doszkalających (23 proc.), elastyczny czas pracy i możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin (15 proc.), a także zajęcia z młodszymi pracownikami i pracę w charakterze mentora młodszych i nowych pracowników.

Aż 76 proc. pracodawców nie posiada programów rozwoju dostosowanych do osób w wieku 50+

- Odpowiednio przeszkoleni pracownicy w wieku 50+ stanowią znaczącą wartość dodaną i mogą uzupełniać niedobory kadrowe spowodowane niżem demograficznym czy emigracją zarobkową. Firmy, które jako pierwsze dostrzegą ten fakt i wykorzystają potencjał seniorów, będą w stanie osiągnąć sukces - mówi Krzysztof Inglot.

Pracodawcy zatrudniający seniorów ponoszą niższe koszty pracy i mogą liczyć na specjalne ulgi oferowane przez państwo. Firma zatrudniająca osoby starsze nie musi płacić składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat i za kobiety w wieku powyżej 55 lat. Zatrudnianie seniorów to także niższe koszty absencji chorobowych, gdyż za zwolnienie lekarskie pracowników w wieku 50+ pracodawca płaci tylko przez 14 dni. Przy osobach młodszych ZUS przejmuje wypłatę świadczeń dopiero po 33 dniach nieobecności.

Firmy, które angażują seniorów do prac interwencyjnych, mogą liczyć na zwrot kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenie społeczne nawet przez dwa lata.

Autor: AG

AG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.