Anna Janik

Pracownicy sądów też chcą podwyżki. Pójdą dziś na L-4?

Dziś okaże się, czy masowe zwolnienia dotkną nasze sądy Fot. Fot. wojciech barczyński Dziś okaże się, czy masowe zwolnienia dotkną nasze sądy
Anna Janik

Pracownicy sądowych sekretariatów walczą o podwyżki płac. Zapowiadają, że w ramach protestu masowego pójdą na L4.

1000 zł więcej do każdego etatu - takie są ich postulaty. Jak podkreślają, chcą, żeby ich płace dorównały poziomem do tych, jakie ma np. służba więzienna, także podlegająca ministrowi sprawiedliwości. Ten z końcem listopada wystosował do pracowników sądów list, w którym zapowiedział 5-procentową podwyżkę wynagrodzeń w 2019 r. i jednorazowe nagrody w wysokości 700 zł, wypłacane jeszcze w tym roku. Środowiska sądowych protokolantów i asystentów sędziów to nie satysfakcjonuje.

Gratyfikacja finansowa, po wielu latach zamrożenia naszych wynagrodzeń, stanowi świąteczny prezent, dzięki któremu urządzimy skromne święta, bez konieczności korzystania z pomocy udzielanej przez Ośrodki Pomocy Społecznej lub organizowanej przez „Szlachetną paczkę”. (...) Czujemy się rozczarowani i rozgoryczeni naszą obecną sytuacją. Podejmowane przez Pana Ministra działania oceniamy jako pozorne i doraźne, ponieważ nadal brakuje faktycznych posunięć, które poprawiałyby naszą sytuację” - czytamy w piśmie Krajowej Rady Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP, skierowanym w odpowiedzi na list ministra.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Jak podają związkowcy, pracownicy biurowi w sądach zarabiają 2500-3000 zł brutto. Narzekają, że pracy jest bardzo dużo, zwłaszcza z końcem roku, kiedy do ministerstwa wysyłane są dane statystyczne z pracy poszczególnych sądów. M.in. z tego powodu swój protest zaplanowali na grudzień."

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Janik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.