Pracownik w wieku przedemerytalnym jest chroniony

Czytaj dalej
Fot. 123rf
PRAC. (GM)

Pracownik w wieku przedemerytalnym jest chroniony

PRAC. (GM)

Na pytania Czytelników dotyczące prawa pracy odpowiada Jolanta Jankowska, prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze.

- Czy osoba objęta ochroną przedemerytalną możne mieć zmienione miejsce pracy?

- Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskania prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku - art. 39 Kodeksu pracy. W przypadku przeprowadzania zwolnień grupowych pracodawca może jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy takiemu pracownikowi.

- Czy w 2017 r. zaczęły obowiązywać nowe terminy do złożenia do sądu pracy odwołania od wypowiedzenia ?

- Od 1 stycznia 2017 r. art. 264 par 1 Kodeksu pracy otrzymał nowe brzmienie: „Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę”.

- Zatrudniłam dwie osoby na umowę zlecenia przy sprzątaniu terenu. Czy muszę dla nich prowadzić szczegółową ewidencję czasu pracy?

- Od dnia 1 stycznia 2017 r. na podstawie zmienionej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zleceniodawca zobowiązany jest rejestrować godziny faktycznie przez zleceniobiorcę przepracowane, ewentualnie zobowiązać zleceniobiorcę do ich rejestracji . Wykonujący zlecenie powinien otrzymać wynagrodzenie za tyle godzin ile przepracował. A minimalna stawka godzinowa, to minimalna wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonywania zlecenia lub świadczenia usług . Minimalna stawka godzinowa za pracę wykonaną na podstawie umowy zlecenia wynosi 13 zł brutto.

PRAC. (GM)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.