Prawdziwy mężczyzna może chorować

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Prawdziwy mężczyzna może chorować

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Choć panowie rzadziej od pań cierpią na drobne dolegliwości, to statystycznie żyją o 10 lat krócej niż płeć piękna! Najgorzej, że często umierają w kwiecie wieku. Przede wszystkim na zawał.

Wbrew obiegowym sądom to organizm męski jest słabszy od kobiecego. Kobieta jest silniejsza, gdyż jej dolegliwości należą do psychosomatycznych, w których stan ducha odgrywa olbrzymią rolę. Gdy kobieta się wygada, wypłacze, rozładuje emocje - jej układ nerwowy wraca do równowagi, nie niszcząc jej zdrowia. Natomiast stres u mężczyzny, który na ogół nie potrafi się z nim uporać, powoduje wzrost poziomu adrenaliny i noradrenaliny, prowokując wiele chorób.

Nie chronią go hormony

Matka natura od poczęcia foruje płeć żeńską, gdyż to ona decyduje ostatecznie o przetrwaniu gatunku. W ciąży bliźniaczej zarodek męski ginie o wiele łatwiej od żeńskiego, stąd wśród pięcioraczków czy bliźniąt syjamskich (uznawanych przez medycynę za pewnego rodzaju anomalie) zdecydowanie więcej jest dziewczynek. Męskie zarodki są po prostu eliminowane.

Żeńskie hormony estrogeny działają na kobietę ochronnie przed okresem menopauzy. Wpływają korzystnie na naczynia krwionośne, gdyż podwyższają poziom „dobrego” cholesterolu (HDL). Męski hormon - testosteron nie wywiera tak dobrego wpływu na poziom lipidów, choć dzięki niemu mężczyzna ma mocniejsze kości.

Bezdech senny

Około 4 proc. mężczyzn w średnim wieku cierpi na tzw. bezdech senny, który towarzyszy głośnemu chrapaniu (kobiety chorują na to dziesięć razy rzadziej). Sen przerywany jest u nich wielokrotnie okresami bezdechu, podczas których dochodzi do niedotlenienia mózgu. Nieleczona choroba prowadzi do wielu poważnych schorzeń, takich jak nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca i zawały, a także udary mózgowe. Osoby cierpiące na bezdech czują się wciąż niewyspane, często stają się więc sprawcami wypadków samochodowych.

Alergia i łysienie

O ile panów nie gnębi przez całe życie łuszczyca (kobietom się to zdarza), już w dzieciństwie mają kłopoty ze skórą - związane z alergią. Zdecydowanie częściej od swoich rówieśniczek mają uczulenia pokarmowe, atopowe zapalenie skóry, miewają skurcze oskrzeli na tle alergicznym, zapalenia oskrzeli, rozedmy płuc, a w dorosłym życiu - astmę. Miewają często egzemy kontaktowe.

Na alergie chorują często panowie, którzy są: weterynarzami, hodowcami zwierząt, piekarzami, młynarzami, cukiernikami, fryzjerami, a także: pracownicy pralni, fabryk mebli i obuwia, lakiernicy samochodowi, leśnicy, fotografowie i lekarze. Dość wcześnie zaczynają mężczyźni łysieć, do czego przyczynia się również męski hormon testosteron. Zamartwiają się tym w skrytości ducha i popadają w kompleksy.

Duży brzuch

Źródłem wielu męskich chorób jest otyłość brzuszna, typu jabłko (kobiety tyją na ogół w biodrach, „na gruszkę”).
Tkanka tłuszczowa zlokalizowana w nadmiarze w obrębie brzucha prowadzi do tzw. zespołu metabolicznego, zwanego też zespołem X. W jego następstwie rozwija się nadciśnienie i cukrzyca. Tkanki wykazują oporność na insulinę, trzustka zaczyna produkować ją w nadmiarze, a jej komórki nie potrafią temu zapotrzebowaniu podołać. Z czasem stają się niewydolne. Otyłość brzuszna sprzyja też rozwojowi miażdżycy, gdyż wskutek zaburzeń przemiany materii lipidy nie są eliminowane z organizmu.

Słabe serce i wrzody

Brak ochronnych hormonów, a przede wszystkim bardzo niehigieniczny tryb życia, jaki prowadzą mężczyźni, to prosta droga do chorób serca i naczyń, przede wszystkim miażdżycy, głównej przyczyny choroby wieńcowej. Choć rzadziej niż kobiety mężczyźni popadają w depresję, to męczą ich nerwice lękowe i uzależnienia, najczęściej od pracy i alkoholu. Z powodu większego narażenia na przewlekły stres częściej zapadają na chorobę wrzodową. Częściej dokucza im wątroba.

Uwaga na płuca!

Mniej więcej tyle samo mężczyzn co kobiet zapada na chorobę nowotworową. Panów atakuje jednak głównie: rak płuc i krtani (papierosy, praca w górnictwie, budownictwie, przemyśle ciężkim, kontakt z azbestem, pyłem, toksyczne substancje) oraz żołądka. Inny, dość częsty nowotwór (rak prostaty) jest konsekwencją różnic w budowie anatomicznej. Kobiety chorują za to na nowotwory narządów kobiecych. Rak jelita grubego i pęcherza też nie wybiera samych kobiet.

Kłopoty z prostatą

Po 55-60 roku życia co drugiemu mężczyźnie zaczynają dokuczać kłopoty z oddawaniem moczu związane z łagodnym przerostem prostaty. Panowie nie chcą się jednak przyznać do kłopotów ze zdrowiem i zbyt późno trafiają do lekarza. Zaawansowana choroba prowadzi do ciężkich powikłań ze strony nerek: kamicy i mocznicy.

Hemofilia

Choroba jest zarezerwowana praktycznie (w 99 proc.) dla mężczyzn. W hemofilii typu B nosicielkami wadliwego genu są kobiety, a chorują mężczyźni. Dziewczynka z hemofilią mogłaby się urodzić tylko wtedy, gdyby kobieta - nosicielka uszkodzonego genu - wzięła sobie za męża mężczyznę chorego na hemofilię.

Szybciej zdrowieje

Tarczą obronną mężczyzny jest jego system immunologiczny, silniejszy niż kobiecy. Mężczyźni (choćby po zawale) szybciej wracają do zdrowia. Szybciej wstają z łóżka, rzadziej miewają komplikacje ze strony naczyń żylnych, w tym żylaków.
Znacznie częściej jednak uprzykrzają im życie hemoroidy. Jest to zawodowa choroba kierowców TIR-ów, którzy jeżdżą w długie trasy. Niestety, wiele poradników po macoszemu traktuje mężczyznę i udziela rad, w tym zdrowotnych, głównie kobietom.

Impotencja

Na impotencję całkowitą (okresowa zdarza się częściej) cierpi około 10 proc. mężczyzn po 35. roku życia. Przyczyną mogą być choroby, zaburzenia hormonalne, niedoczynność lub nadczynność tarczycy (na to chorują głównie kobiety), choroby urologiczne i naczyń krwionośnych, stres i zmęczenie.

Autor: Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.