Prawnik radzi. Gdy firma chce zlikidować nagrody jubileuszowe

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Grażyna Mazurek

Prawnik radzi. Gdy firma chce zlikidować nagrody jubileuszowe

Grażyna Mazurek

Na pytanie Czytelnika odpowiada Jolanta Jankowska, prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze.

- Zmieniliśmy układ zbiorowy pracy poprzez likwidację nagród jubileuszowych. Wręczyliśmy pracownikom wypowiedzenia zmieniające warunki wynagradzania. Czy pracownikowi będącemu dwa lata przed emeryturą można wręczyć takie wypowiedzenie zmieniające?

- Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury - art. 39 Kodeksu pracy. Zakaz ten dotyczy również wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Jednak w art. 43 Kodeksu pracy jest wyjątek od tej zasady i tak pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy pracownikowi o którym mowa w art. 39 kp. jeżeli wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej grupy, do której pracownik należy. A zatem pracodawca w tej sytuacji ma prawo złożyć pracownikowi takie wypowiedzenie zmieniające.

Grażyna Mazurek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.