Łukasz Koleśnik

Prawo jazdy kat. AM zdasz już w każdym mieście w Lubuskiem. A co z motorami?

Na zdawanie kat. A w miastach trzeba jeszcze poczekać. Fot. Ośrodek Szkolenia Kierowców Moto-Wiwa Na zdawanie kat. A w miastach trzeba jeszcze poczekać.
Łukasz Koleśnik

Do niedawna możliwość zdawania egzaminu praktycznego na prawo jazdy kat. AM było możliwe w sześciu miastach: w Gubinie, Świebodzinie, Lubsku, Żarach, Nowej Soli i Szprotawie, ale praktycznie odbywały się one tylko w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. Aż do teraz.

Dzięki przegłosowanej ostatnio uchwale przez radnych sejmiku wojewódzkiego, egzamin można przeprowadzić we wszystkich miastach w Lubuskiem. Z tego sukcesu zadowolony jest dyrektor zielonogórskiego WORD, Rafał Gajewski. Wspólnie z lokalnymi samorządami oraz szkołami jazdy starali się o to od dawna. - Kiedyś można było zrozumieć, że niektórzy mają do WORD-u daleko, że jest drogo. Wiele osób rezygnowało i jeździło bez dokumentów. Teraz nie ma żadnego uzasadnienia, żeby jeździć bez uprawnień. Dzięki ostatnim zmianom zdanie kat. AM jest łatwiejsze i przede wszystkim wygodne - podkreśla.

Jak teraz to wygląda? Osoba, która chce uzyskać tego typu prawo jazdy zgłasza się do wybranego przez siebie ośrodka szkolenia. Tam przechodzi pięć godzin nauki teorii oraz taką samą ilość praktyki. Koszty też nie będą wysokie. - To zależy od szkoły. Średnio powinno to być od 300 do 350 zł - wyjaśnia Gajewski. Po nauce przyjdzie czas na egzaminy. Ten teoretyczny trzeba zdać w siedzibie WORD, ale praktyczny odbędzie się w mieście. - Egzaminatorzy specjalnie przyjadą na wyznaczony plac. Aby otrzymać uprawnienia wystarczy zaliczyć plac manewrowy oraz 10 minut jazdy po mieście - podkreśla dyrektor WORD.

A co z kategorią A? WORD oraz szkoły jazdy również przymierzały się do wprowadzenia egzaminów w mieście „na motory”. Na razie jednak trzeba się uzbroić w cierpliwość. - W przypadku AM, 2 5 lutego doszło do zmian w rozporządzeniu i obniżone zostały wymagania. Jeśli chodzi o kat. A, A1, A2 nic się nie zmieniło. Jednak wciąż się staramy - mówi krótko Rafał Gajewski

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.