Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej. Jak ją uzyskać?

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Ilona Burkowska

Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej. Jak ją uzyskać?

Ilona Burkowska

Książeczka mieszkaniowa, którą możesz mieć w szufladzie, nie jest tylko pamiątką po PRL-u. Dzięki niej możesz dostać premię gwarancyjną. To może być nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Były ogromnie popularne w latach 80. Książeczki mieszkaniowe, bo i nich mowa, dziadkowie i rodzice zakładali z myślą o lepszej przyszłości swoich dzieci. W 1995 roku, gdy nastąpiła denominacja, tysiące złotych uzbierane na książeczce zamieniły się w przysłowiowe grosze. Ale ona sama wciąż jest wiele warta!

Można ją zlikwidować - z zyskiem
Prawo daje nam możliwość nie tylko starania się o wypłatę zgromadzonych oszczędności i odsetek, ale też premię gwarancyjną. Czyli dodatkowe pieniądze doliczane do odłożonej sumy.

Kiedy premia gwarancyjna
1. Można starać się o nią tylko wtedy, gdy pieniądze z książeczki przeznaczymy na cele mieszkaniowe - określone w ustawie z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.

Uwaga!
Gdy książeczkę chcemy tylko zlikwidować, wypłacona zostaje wyłącznie kwota nagromadzona podczas oszczędzania - wraz z odsetkami, ale bez premii.

Ile dostaniesz
Aby dowiedzieć się, jaki kapitał masz na koncie oraz jaka premia będzie Ci przysługiwała, nie musisz likwidować książeczki! Wystarczy, że złożysz w PKO Banku Polskim wniosek o wystawienie zaświadczenia o stanie zgromadzonych środków. Na tym zaświadczeniu będzie wskazany zgromadzony wkład, należne odsetki oraz ewentualna premia gwarancyjna, która będzie Ci przysługiwała po spełnieniu warunków określonych w ustawie o pomocy państwa.

Zaświadczenie wystawiane po raz pierwszy jest darmowe. Za każde kolejne zapłacisz 35 zł.

Jak zlikwidować książeczkę

  1. Idź do najbliższego oddziału PKO Banku Polskiego.
  2. Złóż wniosek o likwidację książeczki i wypłatę premii gwarancyjnej w ustawowym terminie (90 dni od daty wystąpienia zdarzenia uprawniającego do wypłaty premii gwarancyjnej).
  3. Odpowiednio udokumentuj prawo do wypłaty premii gwarancyjnej.

Na jakie cele może być wypłacona premia
Do wniosku o likwidację książeczki mieszkaniowej i wypłatę premii gwarancyjnej należy dołączyć dokumenty potwierdzające prawo do jej uzyskania. Zostanie wypłacona między innymi, gdy:

Gdy jesteś w trakcie inwestycji
Na wniosek właściciela książeczki mieszkaniowej premia gwarancyjna może być również wypłacona w trakcie prowadzonej inwestycji, między innymi:
a) właścicielowi w przypadku zaawansowania:

b) przekazana inwestorowi - w przypadku:

c) przekazana wskazanej instytucji upoważnionej do udzielania kredytów - w przypadku udzielenia przez tę instytucję kredytu przeznaczonego na czynności określone w ustawie.

Jakie dokumenty będą potrzebne
W zależności od tego, na jakie cele mieszkaniowe chcesz przeznaczyć premię gwarancyjną powinieneś przedstawić w banku między innymi:

2. Szczegółowy wykaz dokumentów niezbędnych w ramach poszczególnych czynności uprawniających do wypłaty premii gwarancyjnej znajdziesz w Informatorze dotyczącym oszczędnościowych książeczek mieszkaniowych (z prawem do premii gwarancyjnej). Dostępny jest w placówkach PKO Banku Polskiego oraz na www.pkobp.pl

Jak wyliczana jest premia gwarancyjna
1. Bank oblicza premię gwarancyjną od oszczędności zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych zgodnie z wzorem podanym w załączniku do ustawy z 30 listopada 1995 roku o pomocy państwa w spalcie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnej oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz.763).

Od czego zależy jej wysokość
Wysokość premii gwarancyjnej zależy od:

Książeczkę można podarować!
Istnieje możliwość dokonania przelewu praw do wkładu książeczki mieszkaniowej , czyli tak zwanej cesji książeczki mieszkaniowej na rzecz wskazanej osoby z kręgu najbliższej rodziny.

I tak książeczka może być przekazywana pomiędzy:

Aby dokonać cesji książeczki mieszkaniowej , do banku musi się zgłosić jej posiadacz oraz osoba, która chce ją przejąć. Trzeba mieć przy sobie dokumenty tożsamości i potwierdzające stopień pokrewieństwa (może to być na przykład akt urodzenia czy małżeństwa) oraz oczywiście, samą książeczką mieszkaniową, o którą nam chodzi. Cesja kosztuje 70 zł.

Książeczki mieszkaniowe z prawem do premii były wystawiane do 23 października 1990. Premie finansuje budżetu państwa.
123RF Książeczki mieszkaniowe z prawem do premii były wystawiane do 23 października 1990. Premie finansuje budżetu państwa.

Tu dowiesz się więcej
Tryb i zasady wypłaty premii gwarancyjnej określa ustawa z 30 listopada 1995 roku o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnej oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.
PKO Bank Polski SA jest jedynie wykonawcą powyższych przepisów. Jeśli masz jakieś pytania związane z książeczkami mieszkaniowymi, możesz zadzwonić na infolinię banku pod nr 801 302 302.

Ważne terminy
Wniosek o likwidację książeczki mieszkaniowej powinien zostać złożony w terminie 90 dni od dnia wystąpienia czynności uprawniającej do wypłaty premii gwarancyjnej.

Datą tej czynności, od której liczony jest termin 90 dni na złożenie wniosku o likwidację książeczki, jest dzień zawarcia np.:

W przypadku gdy przedstawimy bankowi zbyt mało dokumentów, wyznaczy nam termin na ich uzupełnienie - nie dłuższy jednak niż 30 dni, licząc od dnia złożenia wniosku. Jeśli w tym okresie nie doniesiemy potrzebnych dokumentów, bank zwróci nam wniosek bez rozpatrzenia.

Książeczki w Trybunale
Trybunał Konstytucyjny ma zająć się brakiem waloryzacji wkładów na książeczkach mieszkaniowych. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tego przepisu złożyli posłowie PiS, z którymi współpracowało Krajowe Stowarzyszenie Posiadaczy Książeczek Mieszkaniowych PKO BP z lat 1970-1989. - Na razie jednak w tej sprawie nie mamy żadnych nowych informacji - przekazał nam w kwietniu 2016 prezes stowarzyszenia Andrzej Kubasiak.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Lubuskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Ilona Burkowska

Gdy dzwonicie do „Gazety Lubuskiej”, to zwykle ja podnoszę słuchawkę... W dziale łączności z Czytelnikami pracuję od 8 lat. Pomagam, podpowiadam, dzwonię, piszę pisma, kontaktuję Was ze specjalistami. Działam z Wami i dla Was. I to właśnie uwielbiam w tej pracy.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Wakacje 50% taniej!

Wakacje 50% taniej!

50,00 100,00

Zabierz ze sobą prenumeratę cyfrową na wakacje! Gazeta Lubuska online oraz w wersji PDF na 90 dni 50% taniej!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.