Premier Beata Szydło uspokaja senatorów

Czytaj dalej
Fot. Petr David Josek
Magdalena Nałę[email protected]

Premier Beata Szydło uspokaja senatorów

Magdalena Nałę[email protected]

Premier w liście będącym odpowiedzią na zarzuty amerykańskich senatorów stwierdziła, że demokracja w Polsce nie jest łamana

„Rząd Prawa i Sprawiedliwości, na którego czele stoję, wprowadza zmiany, oczekiwane i popierane przez miliony Polaków, którzy na jesieni dali nam mandat do rządzenia” - napisała premier Beata Szydło w liście skierowanym do senatorów republikanina Johna McCaina i demokratów Bena Cardina i Richarda Durbina.

Szefowa rządu podkreśliła, że jej ugrupowanie uzyskało w wyborach samodzielną większość i Polacy oczekują wdrożenia proponowanego przez PiS programu.

Zdaniem prezes Rady Ministrów zaniepokojenie działaniami jej rządu, które wyrazili amerykańscy politycy, wynika z „braku rzetelnej informacji o ostatnich wydarzeniach w Polsce”. „Przedstawiona przez Panów diagnoza sytuacji wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego jest obarczona wieloma błędami i, jak widzę, daleką nieznajomością faktów, które są związane z tą sprawą” - czytamy w liście premier. Szefowa rządu tłumaczy, że problem związany z TK rozpoczęła poprzednia ekipa rządząca, która „w obliczu zbliżającej się porażki wyborczej, naruszając prawo konstytucyjne, dopuściła się wyboru sędziów ponad przysługującą im liczbę miejsc”.

Szydło zapewnia, że działania jej rządu mają na celu naprawę tej sytuacji, a „żadne z podjętych decyzji nie naruszają zasad demokratycznego państwa”. Jej zdaniem „zainteresowanie i dobra wola amerykańskich polityków nie może przekształcić się w pouczanie i narzucanie działań dotyczących wewnętrznych spraw mojej Ojczyzny”. Przekonując o zasadności swoich słów, premier odniosła się do dyskutowanego obecnie w Stanach problemu wyboru sędziego Sądu Najwyższego i uznała za „niedopuszczalne” ewentualne „narzucanie wizji rozwiązania wewnętrznego amerykańskiego sporu politycznego” przez zagranicznych polityków.

List premier Szydło jest odpowiedzią na pismo, w którym amerykańscy politycy wyrazili zaniepokojenie działaniami rządu PiS, które ich zdaniem „zagrażają niezależności mediów i Trybunału Konstytucyjnego” i wezwali ją do potwierdzenia „wierności podstawowym zasadom OBWE i UE”.

Autor Magdalena Nałęcz

Magdalena Nałę[email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.