Premier Morawiecki: "Nie będzie żadnej federalizacji Europy, nie będzie żadnej centralizacji Europy" - WIDEO

Czytaj dalej
Marcin Koziestański

Premier Morawiecki: "Nie będzie żadnej federalizacji Europy, nie będzie żadnej centralizacji Europy" - WIDEO

Marcin Koziestański

Redaktor naczelna Polska Press Dorota Kania rozmawiała z premierem Mateuszem Morawieckim podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Jednymi z głównych wątków były wojna na Ukrainie, sprawa środków z KPO i reparacje wojenne. Kornel Morawiecki, ojciec obecnego premiera, już wiele lat temu mówił bowiem, że reparacje Polsce się należą, że jest to sprawa narodowa i powinny ją poprzeć niemieckie elity. - Czy możliwe jest takie poparcie? - pytała Dorota Kania.

Mam nadzieję, że po początkowym szoku w Niemczech, niedługo przyjdzie refleksja. Chciałbym przypomnieć, że w 1953 roku nie było żadnej umowy między naszymi krajami, nie było żadnego zrzeczenia się reparacji. Niemcy na taką umowę się teraz powołują, ale tak naprawdę była w tym temacie jedynie notatka prasowa w „Trybunie Ludu”. Jeżeli ktoś teraz powołuje się na notatkę prasową sprzed 70 lat, to życzę powodzenia. Według mnie mamy silne argumenty nie tylko historyczne, ale i prawne, którymi będziemy się posługiwać – przekonywał Mateusz Morawiecki.

Reparacje to długi proces

Według szefa rządu raport o stratach wojennych to posunięcie, które ma w elementarny sposób przywrócić sprawiedliwość. - Polska było państwem najbardziej zniszczonym przez Niemcy, które straciło największą liczbę ludności. Gigantyczny upływ krwi, monstrualne zniszczenia – to wszystko spowodowało, że Polska nie mogła normalnie się rozwijać. Komunizm w Polsce też miał swoje przyczyny, pierwszą przyczyną i bezpośrednim skutkiem tego była właśnie II wojna światowa – przypomniał premier.

Dorota Kania podkreśliła jednak, że niektórzy politycy mówią wręcz, że chcemy ograbić Niemcy.

Dzisiaj Niemcy płacą Namibii za ludobójstwo między 1904 a 1908 rokiem. Jeśli można płacić po 120 latach, to my też na pewno doczekamy się. To będzie długa droga. Niech nikt nie liczy na to, że te pieniądze będą szybko. One mają wartość zarówno materialną, jak również moralną – zauważył Prezes Rady Ministrów.

W dalszej części wywiadu z Dorotą Kanią, premier Morawiecki mówił m.in. o polityce europejskiej, a konkretnie o relacjach z Węgrami, a także o środkach z KPO. - Nasze drogi na pewno się rozeszły, jeśli chodzi o postrzeganie Rosji i wojny na Ukrainie. Ale oprócz tego mamy w Unii Europejskiej wiele spraw do załatwienia. Mamy z Węgrami podobną historię, wspólne interesy i problemy. Chcemy w tych kwestiach wspólnie działać m.in. w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Współpraca z takimi krajami jak Węgry, Czechy, czy Słowacja wzmacnia naszą siłę, siłę naszego głosu w Brukseli – mówił Morawiecki. Kto obecnie jest, w ramach UE, naszym największym sojusznikiem?

- Głównie państwa flanki wschodniej. Chcemy skupić się na tym co nas łączy, a nie na tym co nas dzieli – dodał.

Środki z KPO trafią do Polski

Według Mateusza Morawieckiego, środki z KPO dostaniemy prędzej czy później. - Dlatego praktycznie już ruszamy z projektami. Uruchomiliśmy już cały mechanizm płatniczy po to, żeby te projekty mogły być zrealizowane. Bo gdybyśmy czekali do przyszłego roku, czy 2024, to część projektów mogłaby przepaść, ze względu na to, że nie mogłyby być wykonane w założonej wcześniej perspektywie. Właśnie dzisiaj zaczynamy te projekty z KPO i nie ma obawy, że te pieniądze nie przyjdą - poinformował.

Premier wspomniał także o planach federalizacji Europy.

- Nie będzie żadnej federalizacji, nie będzie żadnej centralizacji, a to choćby dlatego, że 27 państw ma zupełnie inne podejście do bardzo wielu spraw związanych z gospodarką, wartościami, ideologią, ideami, poziomem integracji waluty. Dziś widać, że waluta euro tworzy gigantyczne napięcia w samej strefie euro. Podniesienie stóp procentowych będzie prowadziło do eksplozji budżetów krajów z południa Europy, chociażby Włoch. Po co udawać, że państwa mają podobne podejście do wielu spraw? Lepiej zgodzić się na pewną różnorodność i korzystać z tego, co jest największą wartością europejskiej wspólnoty, czyli szeroko rozumiana mądra integracja gospodarcza – podkreślił premier.

Wołyń

Dorota Kania zapytała Morawieckiego także o tajne dokumenty, które FSB opublikowała właśnie o zbrodni na Wołyniu. - Prezydent i rząd ukraiński, na spotkaniu z początku czerwca, przyznali to, że ta wielka zbrodnia, zbrodnia wołyńska musi być wyjaśniona. Dzisiaj rozumiemy, że sytuacja wojenna tworzy nową rzeczywistość na Ukrainie, ale my od tej sprawy nie odstąpimy. Sądze, że ukraińskie elity rozumieją to coraz lepiej, że będą pierwsze zgody na ekshumację, mam na to wielką nadzieję - podkreślił premier.

W dalszej części wywiadu z Dorotą Kanią Mateusz Morawiecki mówił m.in. o:

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy.

Marcin Koziestański

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.