Prezes TK pod ostrzałem pytań [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski
Maciej Deja

Prezes TK pod ostrzałem pytań [wideo]

Maciej Deja

W środę przed połączonymi sejmowymi komisjami Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Ustawodawczą stanął prezes TK Andrzej Rzepliński.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego przedstawił raport na temat funkcjonowania trybunału i jego problemów, a także odpowiadał na pytania posłów. - Jako prezes stoję na straży jego niezależności i niezawisłości. Możliwość publicznego wypowiadania się to nie przywilej, ale obowiązek - mówił Rzepliński. Posłowie PiS Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz zarzucali mu łamanie prawa w celu zaspokojenia własnych ambicji. - Czy niezależność Trybunału Konstytucyjnego oznacza niezależność od ustaw? - pytała retorycznie posłanka PiS.


Wideo: Andrzej Rzepliński przed komisją sejmową

źródło: TVN24/x-news

Z kolei przedstawiciele PO wyrażali podziw dla Rzeplińskiego, a na pozostałych członków komisji i formę posiedzenia narzekali. - Czasy się zmieniają, a pan wciąż jest w komisjach - powiedział Borys Budka w stronę posła Piotrowicza.

Prezes TK w trwającym niemal godzinę przemówieniu przekonywał, że instytucja ta w minionym roku była przeciążona, a rząd, uchwalając ustawy co 2-3 miesiące, „prowadzi z trybunałem wojnę hybrydową”. W odpowiedzi na pytanie posłów PiS, dlaczego nie respektuje uchwalonych przez parlament ustaw i zasad trójpodziału władzy, odrzekł, że ustawa z grudnia 2015 r. jest „antyprawem”.

Autor: Maciej Deja

Maciej Deja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.