Prezydent chce nadzwyczajnej sesji

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Anna Stasiewicz

Prezydent chce nadzwyczajnej sesji

Anna Stasiewicz

Ma być poświęcona utworzeniu Uniwersytetu Medycznego.

Wniosek prezydenta Rafała Bruskiego trafił wczoraj do przewodniczącego rady miasta. Nadzwyczajna sesja odbędzie się prawdopodobnie w najbliższy poniedziałek. Prezydent wyjaśnił, że jest to jego autorski pomysł, chociaż o sprawie rozmawiał również ze Zbigniewem Pawłowiczem, pomysłodawcą utworzenia Uniwersytetu Medycznego. Wraz z wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnej sesji prezydent złożył też projekt uchwały w sprawie powołania zespołu ds. programu wsparcia dla Uniwersytetu Medycznego

- Dlaczego sesja? Jest co najmniej 160 tysięcy powodów (tyle osób podpisało się pod projektem ustawy w sprawie utworzenia UM - red.) - uzasadniał swoją decyzję prezydent Bruski. - Debata nie może odbywać się wyłącznie w gabinetach, ale również na forum rady miasta - dodał.

Przypomnijmy, że pierwsze czytanie ustawy planowane jest na 14 posiedzeniu Sejmu które przypada na 16-18 marca.

Zdaniem Rafała Bruskiego, kiedy w 2004 roku decydowano o połączeniu ówczesnej Akademii Medycznej i UMK, nie odbyła się publiczna dyskusja na ten temat. - Efektem było podjęcie bardzo złej dyskusji. Za zamkniętymi drzwiami przehandlowano naszą uczelnię - mówił prezydent.

Mocnych słów ze strony Rafała Bruskiego wczoraj zresztą nie brakowało. Prezydent mówił o tym, że rektor UMK „wywiera silną presję na tych, którzy głosują”. Chodziło m.in. o wynik głosowania pracowników wydziału lekarskiego CM, którzy zagłosowali przeciwko podziałowi uczelni.

Do głosowania pracowników wydziału lekarskiego, odniósł się na czwartkowym spotkaniu „Obywateli Bydgoszczy” neurochirurg prof. Marek Harat - Proszę ich zrozumieć. Rektor Tretyn (rektor UMK - red.) wywiera bardzo dużą presję, można wręcz mówić o szantażu - stwierdził.

Prezydent Bruski ma nadzieję, że na nadzwyczajnej sesji w sprawie Uniwersytetu Medycznego również pojawią się władze UMK i m.in. dziekan wydziału lekarskiego prof. Jacek Kubica. - Chcę, by przeciwnicy tego pomysłu mieli odwagę stanąć na mównicy i wyrazić swoją opinię - dodał.

Prezydent liczy również na obecność ministrów: zdrowia oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Ten ostatni, czyli Jarosław Gowin, podczas piątkowej wizyty w Toruniu mówił, że dziś nie ma podstaw do wyłączania Collegium Medicum z UMK.

Rafał Bruski skomentował też propozycję wicepremiera Gowina, żeby w Bydgoszczy powstał związek uczelni.

- Bardzo dobry pomysł, by związek stworzyły UKW, UTP i Uniwersytet Medyczny - odparł prezydent.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.