Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Prezydent i premier uczcili święto żołnierzy wyklętych

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Magdalena Nałęcz

Prezydent i premier uczcili święto żołnierzy wyklętych

Magdalena Nałęcz

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezydent spędził na uroczystościach w Warszawie, natomiast premier – w Augustowie.

– Otrzymać nominację generalską w takim dniu to, z jednej strony, coś wielkiego, a z drugiej – duże zobowiązanie – powiedział podczas uroczystości zorganizowanych w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda. Prezydent wręczył podczas nich trzy nominacje generalskie, dziewięć pośmiertnych nominacji oficerskich oraz ponad 30 odznaczeń państwowych.

Duda stwierdził, że uroczystości były obchodzone wspólnotowo, bez podziałów politycznych. – I tak powinno być – podkreślił. Mówiąc o osobach zasłużonych dla upamiętniania historii żołnierzy wyklętych, Andrzej Duda nadał specjalne znaczenie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, z którego inicjatywy ustanowiono obchodzone święto.

Podczas przemówienia Duda podkreślił, jak istotne jest poleganie na własnych ideałach i działanie w zgodzie z nimi, co charakteryzowało odznaczonych bohaterów. Powiedział również, że proces nadawania im właściwego miejsca w historii nabiera tempa. – Żołnierze wyklęci staną się fundamentem silnej, niepodległej i niezłomnej Polski – powiedział Duda.

Duda: Żołnierze wyklęci stają się fundamentem niezłomnej Polski

Wcześniej, w samo południe, na Łączce na Wojskowych Powązkach w Warszawie odbyła się uroczystość przed Panteonem Żołnierzy Wyklętych. Poprzedził ją apel pamięci zorganizowany na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego. – W dniu tego szczególnego święta narodowego ustanowionego przez śp. prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego przywracamy polską tradycję narodową, przywracamy pamięć o tym, jak naprawdę Polska odzyskiwała niepodległość i dzięki komu Polska odzyskiwała niepodległość – powiedział w trakcie apelu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

– To dzięki walkom, potyczkom, zwycięstwom grup partyzanckich, leśnych, oddziałów miejskich, konspiracji ta tradycja odrodziła się później w powstaniach i demonstracjach robotniczych i studenckich lat 50., 60. i 70. – stwierdził szef resortu obrony i podkreślił, że „gdyby nie walka z bronią w ręku niezłomnych, nie przetrwałby ten duch walki o niepodległość”. Późnym popołudniem i wieczorem prezydent złożył wizytę w byłym areszcie śledczym przy Rakowieckiej, składając kwiaty pod tablicą pamiątkową, a także pod tzw. kamieniem „Anody”. Następnie uczestniczył w wystąpieniach i apelu poległych, który odbył się przed Grobem Nieznanego Żołnierza, i widowisku poświęconym żołnierzom wyklętym.

Uroczystości związane z wtorkowym świętem zainaugurowała msza święta w intencji żołnierzy wyklętych w katedrze polowej Wojska Polskiego. Rano premier Beata Szydło spotkała się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na śniadaniu z czterema żołnierzami wyklętymi.

– Dla mnie jest zaszczytem, że mogę gościć tutaj panów. Jest dla mnie honorem, że mogę w ten sposób symboliczny podziękować i oddać cześć żołnierzom niezłomnym, którzy przez wiele lat byli wymazywani z pamięci. Komuna robiła wszystko, żebyśmy my, Polacy, nie pamiętali, żebyśmy nie czuli odpowiedzialności za wspólny los – powiedziała premier. Po okolicznościowym śniadaniu Beata Szydło pojechała do Augustowa, gdzie wzięła udział w uroczystościach upamiętniających święto.

Autor: Magdalena Nałęcz

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Lubuskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Magdalena Nałęcz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Bilety na koncert grupy "The 12 Tenors" 25.04.2019

Prenumerata cyfrowa "Gazety Lubuskiej" z dwoma biletami na koncert 12 TENORÓW GRATIS!

180,00 378,00

Na koncercie 25 kwietnia na hali CRS w Zielonej Górze usłyszymy nie tylko arie operowe, ale również covery znakomitych hitów XX wieku.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.