Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Prezydent w Kaliszu. SLD chce, by ustąpił

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński / Polska Press
M. Nałęcz, A. Kurzyński

Prezydent w Kaliszu. SLD chce, by ustąpił

M. Nałęcz, A. Kurzyński

Prezydent Andrzej Duda 1 maja świętował w Kaliszu. Tymczasem w Warszawie do ustąpienia wzywał go szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

Święto Pracy tradycyjną pielgrzymką do kościoła św. Józefa uczcili mieszkańcy Kalisza. W tym roku obchody 1 Maja miały niecodzienny charakter: uświetniła je wizyta prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent wziął udział w mszy świętej, a po nabożeństwie złożył wiązankę przed kaliskim pomnikiem św. Jana Pawła II. Wygłosił także przemówienie i połamał się z uczestnikami pielgrzymki chlebem. – Polacy są jednym z najzdolniejszych narodów i my musimy ten nasz potencjał wykorzystać. Dlaczego ma on być wykorzystywany w innych krajach na zachodzie Europy? – pytał retorycznie prezydent.

Obchodom Święta Pracy w Warszawie przewodzili związkowcy oraz SLD. Lider Sojuszu Włodzimierz Czarzasty, przemawiając do kilkusetosobowej grupy, która dotarła pod Sejm, zaapelował do prezydenta. – Łamiesz konstytucję, wprowadziłeś dwie możliwości zarządzania krajem poprzez dwa systemy prawne, skłamałeś, okłamałeś ludzi, prezydencie naszego kraju – zarzucał szef SLD i zasugerował Andrzejowi Dudzie ustąpienie ze stanowiska.

- Pracownicy zawsze byli razem w chwilach najważniejszych, byli liderami zmian, wymuszali postęp, polepszenie warunków życia i pracy. Często płacąc za to cenę życia – przypomniał przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz. Oprócz OPZZ i SLD w pochodzie wzięli dział przedstawiciele m.in. Związku Nauczycielstwa Polskiego, Unii Pracy oraz Partii Europejskich Socjalistów.

W stolicy manifestowali m.in. członkowie OPZZ

Tego dnia w Warszawie manifestował również Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza pod hasłem „Polska dla wszystkich, nie tylko dla bogatych”. W jego trakcie zbierano podpisy pod projektem uchwały rady miasta o prawach lokatorów, którzy mieszkają w lokalach zwracanych przez Warszawę właścicielom lub ich prywatnym następcom. – Dziesiątki tysięcy lokatorów w Warszawie w wyniku zwrotu budynków stają się ludźmi ubogimi. Przygotowaliśmy projekt uchwały, który z chwilą zwrotu kamienicy tak zwanemu właścicielowi, daje prawo lokatorom do ubiegania się o mieszkanie komunalne lub socjalne, a przy wyższych dochodach – TBS-ów. Do czasu, kiedy miasto takie mieszkania zapewni, mieszkańcy powinni płacić dotychczasowy czynsz – stwierdził Piotr Ikonowicz.

Również tego dnia mija 12 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Obóz Narodowo--Radykalny zapowiedział w większości miast wojewódzkich serię manifestacji pod hasłem „POLexit”, wyrażających krytyczny stosunek do obecności Polski w europejskiej wspólnocie.

Autor: M. Nałęcz, A. Kurzyński

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Lubuskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Lubuskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Lubuskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
M. Nałęcz, A. Kurzyński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Bilety na koncert grupy "The 12 Tenors" 25.04.2019

Prenumerata cyfrowa "Gazety Lubuskiej" z dwoma biletami na koncert 12 TENORÓW GRATIS!

180,00 378,00

Na koncercie 25 kwietnia na hali CRS w Zielonej Górze usłyszymy nie tylko arie operowe, ale również covery znakomitych hitów XX wieku.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.