Procent z podatku wesprze stowarzyszenie Esquadra z Gubina [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Stowarzyszenie Esquadra
Łukasz Koleśnik

Procent z podatku wesprze stowarzyszenie Esquadra z Gubina [ZDJĘCIA]

Łukasz Koleśnik

Od lat stowarzyszenie Esquadra organizuje akcje charytatywne, podczas których pomaga chorym i potrzebującym, a ostatnio angażuje się w rozwój lokalnych szkół. Jednak żeby działać potrzebują pieniędzy. Można ich wesprzeć oddając swój 1 procent.

Nie po raz pierwszy członkowie stowarzyszenia Esquadra proszą o przekazanie 1 procenta z podatku na ich działalność.
- To już trzecia nasza akcja, z roku na rok analizujemy co moglibyśmy poprawić w sposobie informowania mieszkańców o tym, że część ich pieniędzy może zostać wykorzystana lokalnie - mówi Tymoteusz Górski z Esquadry, który odpowiada za promocję wspomnianego przedsięwzięcia. - Pierwsza akcja, zaraz po uzyskaniu statusu organizacji pożytku publicznego, ograniczyła się do rozniesienia ulotek w kilka miejsc. Rok później wieszaliśmy już banery w głównych punktach miasta, wpływy z 1 proc. zwiększały się, więc te działania musiały być widoczne. W tym roku postanowiliśmy działać bardziej zorganizowanie, więc może dlatego jeszcze bardziej rzucamy się w oczy.

Tegoroczna akcja różni się od poprzednich. Członkowie stowarzyszenia starają się zaangażować jak największą liczbę osób. Ustawiają chętnych do zdjęcia z plakatem, promującym przekazanie 1 proc. dla Esquadry. Fotografie pojawiają się na Facebooku, informacja dociera do kolejnych osób.

- Nie zapomnieliśmy również o ulotkach. Zanieśliśmy je w około 50 miejsc, do których mieszkańcy najczęściej się wybierają, czyli np. do sklepów, urzędów, stacji paliwowych. – wymienia T. Górski. - Do końca lutego planujemy również stworzyć prezentację multimedialną, która będzie krążyć po mediach społecznościowych i zachęcać osoby spoza gminy do oddania 1 proc. - dodaje Adam Nesterowicz, wolontariusz z Esquadry.

Jak wiele zyskuje stowarzyszenie, dzięki ludziom, którzy oddają 1 proc. z podatku na Esquadrę?
- W pierwszym roku po uzyskaniu statusu, na nasze konto wpłynęło około 10 tys. zł. Rok później było jeszcze lepiej, więc to po prostu cieszy - komentuje T. Górski. - Te pieniądze najczęściej wykorzystywane są na nasze działania statutowe, czyli promocję sportu wśród najmłodszych, wspieranie inicjatyw kulturalnych i sportowych, organizację czasu wolnego dla młodzieży, pomoc dzieciom chorym i niepełnosprawnym itd. Oprócz realizacji misji naszego stowarzyszenia, część pieniędzy wpłacanych na nasze konto mogła zostać przeznaczona przez darczyńcę na tak zwany „cel szczególny” np. wsparcie klubu MLUKS Gubin, czy Grupę Młodzieżową „Otwarte”.

Członkowie stowarzyszenia podkreślają, że nie robią nic na siłę. Jeśli ktoś nie chce ich wspierać, to nie musi.
- My nikogo nie zmuszamy, dla nas ma to być przede wszystkim pozytywna akcja, nastawiona na promocję lokalnego stowarzyszenia. Świetne jest to, że ludzie dopytują się czasami, kiedy ich zdjęcie z banerem czy kartką zostanie zamieszczone w internecie. To pokazuje, że ludzie chcą się z nami identyfikować i po prostu nam ufają. To dla nas wiele znaczy.

Co należy zrobić, aby oddać 1 proc. Esquadrze?
- Wystarczy w odpowiedniej rubryce, w składanej deklaracji podatkowej wprowadzić numer KRS Organizacji Pożytku Publicznego, której chce się okazać swoje wsparcie, a w miejscu wnioskowanej kwoty podać kwotę będącą 1% podatku zaokrągloną w dół do pełnych dziesiątek - wyjaśnia Tymoteusz. - Kwota może być niższa niż 1%, ale nie może go przekraczać. Nasz KRS to 0000457193.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.