Profilaktyka, diagnostyka i leczenie. Wykreśl hiperurykemię w trzech krokach

Czytaj dalej
Fot. istockphoto
Katarzyna Sklepik

Profilaktyka, diagnostyka i leczenie. Wykreśl hiperurykemię w trzech krokach

Katarzyna Sklepik

Podwyższone stężenie kwasu moczowego kojarzy się z chorobami reumatycznymi, ale wiąże się z chorobami cywilizacyjnymi

Choć podwyższone stężenie kwasu moczowego przede wszystkim kojarzy się z chorobami reumatycznymi, jak na przykład dna moczanowa, to warto pamiętać, że jest to zjawisko niezwykle powszechne, wiążące się przede wszystkim z chorobami cywilizacyjnymi, w których dna moczanowa jest jedynie konsekwencją hiperurykemii.

Większe ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych w tym nadciśnienia tętniczego, zespołu metabolicznego czy cukrzycy typu 2 to tylko wybrane, najczęściej występujące niebezpieczne powikłania wysokiego stężenia kwasu moczowego w surowicy. Nieleczona hiperurykemia prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz wiąże się z odkładaniem się kryształów kwasu moczowego w stawach.

Towarzyszy im stan zapalny, który daje dolegliwości odczuwane przez pacjenta, czyli ból, zaczerwienienie, obrzęki i oczywiście deformacja stawów. Hiperurykemia, niestety nie daje objawów bezpośrednio odczuwalnych przez pacjenta, natomiast daje bardzo groźne powikłania, m.in. wczesna miażdżyca, czyli zmiany w naczyniach wieńcowych czy nadciśnienie tętnicze. Ale co bardzo ważne, u pacjentów ze stanem przed cukrzycowym. Hiperurykemia aż dziewięciokrotnie zwiększa szansę rozwoju cukrzycy typu II.
Jak się przed nią ustrzec?

1. Profilaktyka. Zmiana stylu życia i diety.

Hiperurykemia jest związana z chorobami tzw. metabolicznymi, czy inaczej dietozależnymi, dlatego zmiana stylu życia odgrywa ważną rolę w utrzymaniu stężenia kwasu moczowego na niskim poziomie. Osobom szczególnie narażonym na hiperurykemię zaleca się stosowanie odpowiedniej diety polegającej na ograniczeniu spożycia pokarmów zawierających duże ilości puryn tzn. mięsa, owoców morza, tłustych potraw i sosów oraz ograniczenie spożywania soków owocowych, napojów alkoholowych, w szczególności piwa.

Jednak ponieważ podłoże choroby jest również genetyczne to nawet bardzo restrykcyjna dieta w leczeniu hiperurykemii daje obniżenie stężenia kwasu moczowego tylko mniej więcej o 10-15 proc. To za mało i konieczne jest włączenie farmakoterapii, która nie tylko skutecznie obniży poziom kwasu moczowego we krwi, ale także rozpuści już istniejące kryształki.

2. Diagnostyka – regularne badania. Ocena poziomu stężenia kwasu moczowego to niezwykle ważne badanie należące do grupy badań podstawowych, które powinno być wykonane u każdego pacjenta z nadciśnieniem tętniczym, z cukrzycą czy też otyłością brzuszną.

Niezwykle istotne jest także kontrolowanie i monitorowanie stężenia kwasu moczowego w trakcie leczenia tak, aby uzyskać wartości docelowe ponieważ podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi może doprowadzić do rozwoju się nadciśnienia tętniczego, a w okresie pięcioletnim ryzyko to zwiększa się nawet dwukrotnie.

Dlatego regularne badania poziomu kwasu moczowego oraz kontrola ciśnienia tętniczego są niezwykle kluczowe we wczesnej diagnostyce hiperurykemii, odpowiednio wcześnie rozpoczętej terapii i profilaktyce chorób układu krążenia.

3.Leczenie. Im wyższe stężenie kwasu moczowego, tym szybciej powinno się sięgać po leczenie farmakologiczne.

Jest to leczenie podstawowe i stosunkowo tanie, ale aby było skuteczne bardzo ważna jest dawka leku – dostosowana do stopnia zaawansowania choroby. Leczenie powinno rozpocząć się od niskich dawek, ale dość szybko – już w ciągu kilku tygodni – powinna zostać zwiększona do dawki terapeutycznej.

Katarzyna Sklepik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.