Projekt na milion. Takiej inwestycji w Nowej Soli jeszcze nie było

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Projekt na milion. Takiej inwestycji w Nowej Soli jeszcze nie było

Eliza Gniewek-Juszczak

Zanim uczniowie wrócili z ferii, większość prac budowlanych w LO dobiegła końca. Na sprzęt trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Takiej inwestycji, jaką w Liceum Ogólnokształcącym im. K.K. Baczyńskiego w Nowej Soli realizuje starostwo powiatowe, jeszcze nie było. Ekipy remontowe pracowały pełną parą, aby przed powrotem uczniów z ferii zimowych jak najwięcej prac budowlanych było skończonych. Oprócz prac remontowych, projekt o wartości miliona złotych przewiduje też zakup sprzętu elektronicznego. Taki trafi m.in. do sali geograficznej. Ale co ważne i ciekawe, na poddaszu szkoły powstanie miniobserwatorium astronomiczne. Wszystko się zmieni, ławki i krzesła, a przede wszystkim interaktywność będzie częściej na lekcjach.

- Cieszę się, że będzie obserwatorium astronomiczne, że będą porządne gabinety do nauki chemii, biologii, fizyki, matematyki. Każdy element inwestycji to krok w przyszłość w bardziej efektywne nauczanie – podkreśla dyrektor szkoły Ewa Zacłona. – Do tej pory mieliśmy niewystarczającą ilość tablic interaktywnych. One nie są niczym nowym, ale będą bardziej dostępne. Osobiście cieszę się też, że będę mogła jeszcze bardziej wykorzystać programy komputerowe.

Pomysł na obserwatorium narodził się podczas pisania rozwojowego projektu szkoły. Nie ma podobnego miejsca w najbliższej okolicy. LO zawarło umowy partnerskie ze szkołami ponadgimnazjalnymi z powiatu nowosolskiego i gimnazjami. – Takie obserwatorium to jest dla nas niewątpliwie promocja, ale popatrzyłabym na to szerzej, poprzez to miejsce chcemy zachęcić uczniów do nauki, pokazać, że może być ona piękna, a bycie w szkole nie jest nudne – podkreśla dyrektorka szkoły.

W LO będzie też m.in. multimedialna sala konferencyjna, gdzie będzie można na żywo oglądać eksperymenty przeprowadzane w pracowni. Projekt jest dofinansowany w ramach RPO – Lubuskie 2020. Remont sal kosztuje milion zł, w tym wysokość dofinansowania wynosi 864 tys. zł, resztę potrzebnej kwoty dołożyło starostwo. W ubiegłym roku przy szkole oddano do użytku jedyny w regionie stadion lekkoatletyczny. Zaplanowana została już kolejna inwestycja – termomodernizacja. – Projekt termomodernizacji budynku ogólniaka złożony przez Powiat Nowosolski znalazł się na drugim miejscu listy rankingowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Dzięki temu liceum czekają kolejne zmiany. Wartość projektu to prawie 4,4 mln zł. Powiat otrzyma ponad 3 mln zł dofinansowania na remont dachu i instalacji wraz z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Zaplanowano też wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, zainstalowanie systemu monitorowania i zarządzania energią, a także wymianę dachówki – wylicza Dagmara Ostrowska, rzecznik starostwa powiatowego w Nowej Soli.- W LO mamy jeszcze wiele do zrobienia. Aula, sala gimnastyczna, toalety. Starostwo oraz dyrekcja i nauczyciele wspólnie zdecydowali, że trzeba naprawić braki z lat poprzednich.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.