Projekt z parafii pw. św. Michała w Nowej Soli najlepszy w całej diecezji. O takiej inwestycji przy kościele parafianie nie słyszeli

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Projekt z parafii pw. św. Michała w Nowej Soli najlepszy w całej diecezji. O takiej inwestycji przy kościele parafianie nie słyszeli

Eliza Gniewek-Juszczak

Takiego projektu w lubuskich parafiach jeszcze nie było. Ksiądz proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła poinformował, że dzięki uzyskanym funduszom już podczas wakacji ma rozpocząć się przy parafii budowa.

Parafia pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli. Projekt ekologiczny

Parafialny Zespół Caritas z parafii pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli odpowiedział na konkurs ogłoszony na portalu www.laudatosi.caritas.pl.

Projekt Caritas Laudato Si powstał w roku 2019. Jest odpowiedzią na wezwanie Papieża Franciszka oraz potrzebę budzenia ekologicznej wrażliwości u parafian. - Widzimy, że nasz świat zalewa plastik, konsumujemy coraz częściej bez umiaru, a zmiany klimatyczne można zauważyć w naszej codzienności. Mamy znaczący wpływ na środowisko, a ono na nas – świeże powietrze, zdrowe plony, czysta woda. To wszystko jest nam do życia potrzebne - czytamy na stronie organizatora konkursu www.laudatosi.caritas.pl.

- Z radością przekazujemy Wam wiadomość, iż nasz projekt – Parafia z klimatem - Laudato Si w praktyce – uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu grantowego dla Parafialnych Zespołów Caritas na lokalny projekt ekologiczny. Nasz wniosek został najwyżej oceniony w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej! - poinformował ksiądz proboszcz Andrzej Oczachowski na profilu parafii na Facebooku.

Organizatorzy konkursu podkreślają, że ekologia to nie ideologia, a postawa zakorzeniona w katolickiej nauce społecznej oraz polskiej kulturze i tradycji, którą przekazują starsze pokolenia.

Projekt Caritas Laudato si, podobnie jak wezwanie Papieża Franciszka, ma obudzić w nas potrzebę ekologicznej wrażliwości. W ten sposób, promując encyklikę Laudato si, podpowiadamy, jak wprowadzić ją do naszego życia. Słowem – jak i dlaczego żyć eko! - podkreśla ksiądz Oczachowski.

Co powstanie przy białym kościele w Nowej Soli?

Ksiądz proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła poinformował, że dzięki uzyskanym funduszom już podczas wakacji ma rozpocząć się przy parafii budowa deszczowego ogrodu, który będzie magazynować wodę opadową do nawadniania terenu. Będą też domki dla owadów i jeży oraz kompostownik.

- Planujemy także zbudować konstrukcję, na której umieścimy rośliny wpływające na poprawę jakości powietrza, a także wyznaczymy miejsca do uprawy bio żywności - zapowiada ksiądz Andrzej Oczachowski.

- Mocą sprawczą wykazał się nasz proboszcz. Jest dobrym organizatorem – podkreśla Mariusz Stokłosa z rady parafialnej.

Projekt z parafii św. Michała w Nowej Soli najlepszy w diecezji

Z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej docenione zostały łącznie cztery projekty, projekt nowosolski znalazł się na pierwszym miejscu.

Parafialny Zespół Caritas w Nowej Soli

Parafia Rzymsko Katolicka pw. Św. Urbana I w Zielonej Górze

Parafia pw Najświętszej Trójcy w Głogowie

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Mikołaja w Zielonej Górze

Najbliższe inwestycje parafii pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli

Projekt ekologiczny to nie jedyna inwestycja, która w najbliższym czasie będzie realizowana w parafii pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli.

– Przed nami kilka inwestycji, chociażby w najbliższym czasie restaurowanie dzwonów, które mają swoje lata. To się zdarzy już na dniach. Kolejna to remont kaplicy Matki Bożej Nieustającej Pomocy – wymienia Mariusz Stokłosa, członek rady parafialnej. – Mimo, że jest pandemia i mniej ludzi przychodzi do kościoła, a środki na te inwestycje są znaczące, nasz proboszcz potrafi mieszkańców zachęcić, abyśmy współuczestniczyli, aby w miarę możliwości i jeśli parafianie uznają, że dany projekt jest tego warty, wspomagali.

W niedzielnych ogłoszeniach duszpasterskich ksiądz proboszcz poinformował, że dzwony zostaną zdjęte z wieży kościelnej i przewiezione do firmy ludwisarskiej Macieja Felczyńskiego w Przemyślu.

- Jak już wcześniej informowaliśmy, fundusze na te prace pochodzą z różnych własnych zasobów parafii: kolędy, oszczędności parafialnych i indywidualnych wpłat, za które serdecznie dziękujemy – można przeczytać w ogłoszeniach parafii. – Prace zostaną ukończone w tym roku.

Na prace renowacyjne w kaplicy Matki Bożej Nieustającej Pomocy znalazł się ofiarodawca.

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: W deszczu nowosolanie z parafii pw. św. Michała Archanioła poszli pieszo do sanktuarium w Otyniu, 26.09.2020 r.

[promo]399903[/promo]

Eliza Gniewek-Juszczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.