Alicja Kucharska

Propagujemy wartościowe idee!

Sens tkwi w działaniu. Bierne siedzenie nie jest rozwiązaniem - mówi nam Marek Wojdan. Fot. Archiwum prywatne Sens tkwi w działaniu. Bierne siedzenie nie jest rozwiązaniem - mówi nam Marek Wojdan.
Alicja Kucharska

Na co dzień listonosz, weekendami fotograf, z zamiłowania instruktor i członek ZHP. W czasie wolnym organizuje przedsięwzięcia dobrze znane mieszkańcom Świebodzina i okolic.

W tym roku odbędzie się już piąta edycja „Tygodnia Patriotycznego”. Nie zabraknie najbardziej wyczekiwanej inscenizacji w fosie miejskiej! - Dla nas, instruktorów harcerstwa - harcerstwo to służba. Możliwość propagowania wartościowych idei i patriotyzmu daje nam siłę do działania. Chcemy udowodnić, że bierne siedzenie nie jest rozwiązaniem, a sens tkwi w działaniu - argumentuje swoją chęć działania Marek Wojdan, organizator Tygodnia Patriotycznego.

Przygotowania do piątej edycji przedsięwzięcia, mimo że czasu sporo, trwają już od dawna. Pierwszy Tydzień Patriotyczny wyglądał skromnie i był przygotowywany w bardzo szybkim tempie. Teraz Świebodzin może pochwalić się jedną z bardziej rozbudowanych imprez. - Tygodniem Patriotycznym żyje kilka miast w Polsce. Idea narodziła się w Łodzi i kiełkuje w dalszych częściach kraju. Prawdopodobnie jesteśmy najmniejszym miastem, które realizuje tę inicjatywę - dodaje Marek Wojdan.

Już wiadomo, że „TP” poprzedzać będzie datę 11 listopada. Choć pojawiały się głosy, że Tydzień Patriotyczny nie ma nic wspólnego z tą datą, to organizatorzy zapewniają, że termin został wybrany celowo. - To okazja by do mówienia i prezentowania historii naszego kraju w sposób ogólny. Na pewno zaczniemy od akademii. Będzie też tradycyjny konkurs historyczny - zdradza pan Marek.

Prawdopodobnie jesteśmy najmniejszym miastem, które realizuje tę inicjatywę

Punktem, na który mieszkańcy czekają najbardziej jest inscenizacja historyczna w fosie miejskiej. Od ubiegłego roku łączona z gloryfikacją świebodzińskich bohaterów. - W poprzednim roku opowiadała o kapitanie Czesławie Zdanowiczu, natomiast w tym roku chcemy przybliżyć postać porucznika Armii Krajowej - Karola Podrazy. Niestety zmarł w ubiegłym roku, tuż przed wigilią, ale udało nam się tuż przed jego śmiercią odwiedzić go w domu ze sztandarem. Mam nadzieję, że było to swego rodzaju dopełnienie i uhonorowanie jego bohaterskich czynów. Porucznik Karol Podraza to postać cicha, spokojna, niewiele osób wie o jego bohaterstwie - zaznacza M. Wojdan.

Karol Podraza w swoim oddziale okręgu rzeszowskiego AK był odpowiedzialny za szkolenie oraz pozyskiwanie broni. Podczas inscenizacji zrekonstruowany zostanie atak na niemiecki konwój i zajęcie niemieckiego punktu kontrolnego przez jego oddział. Jest to nigdzie niepublikowana wcześniej historia. Oprawa będzie o wiele bardziej profesjonalna niż w ubiegłym roku. Jak wyjaśnia nam Marek Wojdan, na czas inscenizacji pozyskają sprzęt wojskowy, m. in. niemiecki transporter opancerzony, szlaban, budkę wartowniczą, repliki broni hukowej. Przy inscenizacji pomoże zawodowy saper, a więc wszystkie wybuchy będą realne. - Choć to jeszcze nic pewnego, jesteśmy wpisani w kalendarz Ministerstwa Obrony Narodowej, więc być może minister zaszczyci nas swoją obecnością - dodaje.

Ogromnym sukcesem Tygodnia Patriotycznego jest odzew wśród młodych ludzi, którzy zasilili świebodzińskie jednostki harcerskie. Obecnie funkcjonują aż trzy: żeńska, męska i gromada zuchenek. W ubiegłym roku drużyna harcerzy liczyła około 15 osób, w tym jest ich już 40.

Choć harcerzy i harcerek coraz więcej, nie oznacza to, że wprost proporcjonalnie rosną środki finansowe. Świebodzińscy harcerze nadal borykają się z remontem harcówki. Potrzebują wsparcia osobowego oraz finansowego. Każdy może wesprzeć remont harcówki, jak i organizację Tygodnia Patriotycznego wpłacając dowolną kwotę na konto drużyny. ZHR Okręg Północno-Zachodni 97 2490 0005 0000 4600 1056 5084 z dopiskiem na remont harcówki lub „Tydzień Patriotyczny”.

Autor: Alicja Kucharska

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.