Natalia Dyjas-Szatkowska

Przed nami dwudniowe święto muzyki w Zielonej Górze

Renata Lato - dyrektor zielonogórskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Fot. Mariusz Kapała Renata Lato - dyrektor zielonogórskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia.
Natalia Dyjas-Szatkowska

O Europejskim Konkursie Młodych Pianistów, który odbędzie się niebawem w Zielonej Górze rozmawiamy z dyrektor zielonogórskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, Renatą Lato.

Do kogo skierowany jest konkurs, który odbędzie się 25 i 26 marca?

Do uczniów, którzy w czasie trwania konkursu pobierają naukę w jednej z europejskich szkół muzycznych w klasie fortepianu.

Skąd pomysł na to święto muzyki?

Nasza szkoła już od ponad trzech lat współpracuje z Europejską Fundacją Oświaty i Kultury w Lipsku oraz Zielonej Górze. Razem realizujemy kurs pianistyczny w Neuzelle. Chcemy rozwijać swe działania, stąd pomysł na konkurs. W przygotowaniach do niego mamy nieocenione wsparcie od Elżbiety Durskiej i Anny Stwory z fundacji. A do konkursu zgłosili się uczniowie z wielu miast Polski, w tym z Krakowa, Warszawy, Wrocławia, ale i lokalnych szkół oraz z Niemiec. Łącznie: 52 osoby.

Z czym zmierzą się młodzi artyści?

Soliści zaprezentują program złożony z utworu polifonicznego, a także dzieła z epoki klasycyzmu i dowolnego o charakterze kantylenowym. A duety przygotowują dwa utwory z różnych epok, o kontrastującym charakterze. Co ciekawe fundacja na to wydarzenie zakupiła... fortepian koncertowy oraz dwa pianina, by wykonawcy mogli rozegrać się przed występem!

A jakie nagrody czekają na zwycięzców?

Finansowe. Mamy też nagrody specjalne: za najlepsze wykonanie utworu kompozytora niemieckiego z epoki romantyzmu i za najlepszą interpretację kompozycji polskiej.

Jaka jest idea wydarzenia?

Chcemy promować muzykę fortepianową. Ale zależało nam też na zachęceniu uczniów do współzawodnictwa artystycznego. To jest ciekawe doświadczenie dla młodego artysty, szczególnie umiejętność opanowania tremy związanej z występowaniem przed publicznością. Jako organizatorzy zaprosiliśmy do jury nie tylko profesorów i nauczycieli z polskich szkół. Ale i panią profesor z Lipska. Cieszymy się, że uczniowie będą mogli zaprezentować swój dorobek.

Fortepian cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów?

Tak. Zawsze fortepian i skrzypce podczas rekrutacji cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów.

Czy każdy będzie mógł wysłuchać młodych pianistów?

Oczywiście - konkurs jest otwarty dla publiczności. Przesłuchania, które odbywają się w sobotę w godz. 9-19.15 i niedzielę 9.30-13.15, a także koncert laureatów (w niedzielę o 16.00) będą w auli Szkół dr Rahn przy ul. Sienkiewicza 36. Zapraszamy wszystkich melomanów. Przed nami dwudniowe święto muzyki fortepianowej!

Natalia Dyjas-Szatkowska

Dzień dobry! Nazywam się Natalia Dyjas-Szatkowska i jestem rodowitą zielonogórzanką. Pracuję w "Gazecie Lubuskiej" od 2016 roku. I choć z wykształcenia jestem filologiem polskim i teatrologiem, to swoją pracę zawodową związałam właśnie z mediami. 


W obszarze moich działań znajdują się:   • problemy i sprawy Zielonej Góry,

  • kwestie, które poruszają mieszkańców powiatu zielonogórskiego.


Ważne są dla mnie codzienne problemy mieszkańcówsprawy społeczne i kulturalne naszego regionu. Nie jest mi obojętny los zwierzaków i często piszę o nich na naszych łamach. Lubię spotkania z ludźmi i to właśnie nasi Czytelnicy są dla mnie wielką inspiracją. To oni podpowiadają, czym warto się zająć, co ich boli, denerwuje, ale i cieszy. 


Zawsze lubiłam rozmawiać z ludźmi. Jako osoba, która pracowała z nimi podczas organizacji różnych wydarzeń kulturalnych i festiwali, zrozumiałam, że to właśnie człowiek i jego historia są dla mnie najważniejsze. To więc chyba nie przypadek, że zaczęłam pracę w dziennikarstwie... 


W wolnych chwilach (jeśli jakaś się znajdzie... :)) nałogowo pochłaniam książki (kryminałom mówię nie, ale mocno kibicuję nowej, polskiej prozie) i z aparatem poznaję nasze piękne województwo lubuskie. Chętnie dzielę się urodą regionu na łamach "Gazety Lubuskiej" i portalu "Nasze Miasto". Nie boję się też pokazywać, co jeszcze mogłoby się tutaj zmienić. I to właśnie przynosi mi największą satysfakcję w pracy. Gdy uda się choć trochę ulepszyć otaczającą nas rzeczywistość. 


Czy w Twojej okolicy dzieje się coś ważnego? Masz sprawę, która Twoim zdaniem powinna zostać opisana w naszej gazecie? A może masz jakiś kłopot, który należy rozwiązać? Śmiało! Skontaktuj się ze mną, postaram się zająć danym tematem.


Kontakt do mnie: natalia.dyjas@polskapress.pl


Telefon: 68 324 88 44 lub: 510 026 978.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.