Leszek Kalinowski

Przed pierwszym dzwonkiem

Te dzieci z Kargowej na początek edukacji  dostały elementarze.Co dostaną pierwszaki w tym roku? Fot. Mariusz Kapała Te dzieci z Kargowej na początek edukacji dostały elementarze.Co dostaną pierwszaki w tym roku?
Leszek Kalinowski

To będzie inny rok szkolny niż dotychczasowe. Mało będzie klas pierwszych w podstawówkach, do gimnazjów przyjdzie ostatni rocznik. Dalej już reforma...

Nowy rok szkolny oznacza początek działalności nowych zespołów edukacyjnych (połączenie podstawówek z przedszkolami lub gimnazjami). A w związku z tym trzeba było ogłosić konkursy na dyrektorów tych placówek. Odbyły się one 18-19 sierpnia, ale jak informuje zastępca naczelnika wydziału oświaty Lidia Gryko, niestety, nie wszystkie zostały rozstrzygnięte. I tak od 1 września dyrektorami w nowych zespołach edukacyjnych będą: Jolanta Szlachetka (ZE nr 4 - Drzonków), Małgorzata Klinowska (ZE nr 5 - Ochla), Przemysław Grabiec (ZE nr 6 - Przylep), Władysław Kondras (ZE nr 8 - Zawada). Konkursy nie zostały rozstrzygnięte w zespołach nr 1 (Chynów) i 3 (os. Pomorskie) oraz nr 7 w Starym Kisielinie.

Zespoły powstały na mocy uchwały, którą podjęli radni (na wniosek radnych dzielnicy Nowe Miasto). Po roku trzeba będzie ponownie zmienić uchwałę, bo z oświatowej mapy mają zniknąć gimnazja. W tych placówkach na pewno rok będzie nerwowy. Zostaną one w przyszłym roku szkolnym przekształcone na ośmioletnie podstawówki lub całkowicie wygaszone. Pierwszoklasiści, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w gimnazjach będą ostatnim, historycznym rocznikiem... Obecni szóstoklasiści pozostaną w podstawówkach jeszcze przez dwa kolejne lata (klasa siódma i ósma).

Rok szkolny 2016/2017 w Zielonej Górze rozpocznie 16.836 uczniów, z tego:

7.818 w szkołach podstawowych (385 w oddziałach zerowych, 405 w klasach I szkół podstawowych), 3.076 w gimnazjach, 5.942 w szkołach ponadgimnazjalnych.

- W roku szkolnym 2016/2017 uruchomiliśmy 20 oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych tzw. zerówek (najwięcej w SP 11 - 3 oddziały) i 20 klas pierwszych (najwięcej - po 3 oddziały w SP 11 i SP 18) - wylicza Lidia Gryko. - Nowy rok szkolny rozpocznie około 2.200 nauczycieli pełno i niepełnozatrudnionych.

Trzy klasy pierwsze będą liczyć po 25 osób, pozostałe są mniej liczne (nawet po 17 czy 18 osób). Ustawa o systemie oświaty zakłada, że oddziały powinny mieć do 25 uczniów. Jeśli liczą więcej, oprócz nauczyciela klasie przysługuje tzw. asystent.

W publicznych, miejskich przedszkolach od września opiekę znajdzie 4.013 dzieci w wieku od trzech od sześciu lat.

- W czasie wakacji dokonano wielu remontów i modernizacji. Zaadoptowano również pomieszczenia w przedszkolach na dodatkowe oddziały, a w szkołach dostosowano niektóre sale lekcyjne na klasy dla oddziałów zerowych - dodaje L. Gryko

W okresie wakacji dokonano wielu remontów i modernizacji. Zaadoptowano również pomieszczenia w przedszkolach na dodatkowe oddziały, a w szkołach dostosowano niektóre sale lekcyjne na klasy dla oddziałów zerowych.

Na wakacyjne remonty i modernizacje miasto wydało ponad 2 mln zł. Między innymi przedszkole nr 11 dostało 100 tys. zł, nr 10 i 22 - po 90 tys. zł, a nr 13 - 80 tys. W Szkole Podstawowej nr 1 wydano 119 tys. zł, w SP-18 - 141 tys. zł, w Zespole Edukacyjnym nr 2 - 151 tys. zł, w ZE nr 3 - 136 tys. zł, a w Gimnazjum nr 7 - 153 tys. zł.

Dzięki tym pieniądzom w szkołach i przedszkolach pojawią się nowe sale, łazienki, meble, a także piece, w tym do wyrobu ceramiki. Będzie nowe ogrodzenie, dach, parkiety w salach gimnastycznych.

Miejska inauguracja roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się 1 września br. w III LO im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego o godzinie 13.00. Uczniowie i nauczyciele zyskują tam nową halę sportową. To jedno z dużych zadań budżetu obywatelskiego 2015. W tym roku III LO znów wygrało. Tym razem głosy zbierano na budowę stołówki, co jest bardzo ważne, zwłaszcza dla dojeżdżających uczniów.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.