Przedstawiciele Komisji Weneckiej wizytują Polskę

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Tomasz Plaskota

Przedstawiciele Komisji Weneckiej wizytują Polskę

Tomasz Plaskota

Komisja Wenecka odwiedzi Polskę na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w poniedziałek i wtorek. Zbada ustawę o trybunale.

Delegaci komisji będą sprawdzać zgodność z prawem nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Spotkają się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą.

Komisja Wenecka odwiedzi Polskę w pięcioosobowym składzie delegatów, na czele z przewodniczącym, Włochem Giannim Buquicchio. Przedstawiciele komisji spotkają się oprócz prezydenta z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, szefem TK prof. Andrzejem Rzeplińskim, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem, a także z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf.

Po spotkaniach z przedstawicielami polskich władz reprezentanci komisji przygotują opinię, która będzie przedmiotem obrad podczas sesji Komisji Weneckiej 11-12 marca.

Jeżeli opinia komisji na temat Polski będzie negatywna, to Parlament Europejski może zorganizować kolejną debatę o sytuacji w naszym kraju.

Komisja Wenecka powstała w 1990 r. Doradza Radzie Europy. Wydaje opinie w sprawie zgodności aktów prawnych ze standardami unijnymi. Na jej opinie powołuje się np. Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Procedura oceny praworządności wobec Polski nie skończyła się po debacie w Parlamencie Europejskim.

- Należało oczekiwać ciągu dalszego, bo jest to efekt ukrytej przed opinią społeczną walki „buldogów pod dywanem”, która toczy się w Unii Europejskiej między instytucjami unijnymi (komisją, parlamentem, Radą Europejską), a także dążeniami unijnych technokratów do poszerzenia granic ich władzy kosztem państw narodowych - ocenia prof. UKSW Andrzej Gąsowski, były dyplomata, radca w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli (2008-2012), wykładowca akademicki, w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press.

Tomasz Plaskota

Tomasz Plaskota

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.