Przedszkola zapisują...

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Przedszkola zapisują...

Leszek Kalinowski

Jutro rozpoczyna się nabór do przedszkoli. Miasto zapewnia, że miejsc nie zabraknie. Ale rodzice nie są zadowoleni. Dlaczego?

W ostatnich latach sytuacja w przedszkolach często się zmienia. A to dlatego, że dziś rodzice nie muszą płacić za pobyt dziecka w placówce tak dużo jak kiedyś (tylko za wyżywienie). Nic więc dziwnego, że w Zielonej Górze aż 98 procent trzylatków znajduje miejsca w przedszkolach. A jak mówi wiceprezydent Wioleta Haręźak należy się spodziewać, że niebawem 100 procent rodziców zechce zapisać swoje dziecko do przedszkola. Miasto stara się wszystkim zapewnić miejsca. Tak ma być też i w tym roku.

- Co to za zapewnienie, jeśli będę musiała wozić swoją pociechę na drugi koniec miasta? - denerwuje się Izabela Nawelejka, mama Kamilki.

Niestety, tak to już jest, że nie wszystkie dzieci dostaną się do placówek, położonych najbliżej ich domu lub pracy rodzica. Dodatkowe oddziały są uruchamiane w istniejących obiektach oświatowych. Mamy więc największe miejskie przedszkole na osiedlu Pomorskim (w Zespole Edukacyjnym nr 3). Teraz kolejna placówka powstanie w obecnej siedzibie SP-6 przy ul. Moniuszki. Podstawówka przeniesie się bowiem do siedziby Gimnazjum nr 3 przy św. Kingi.

- Będzie tam przedszkole ośmiooddziałowe - przyznaje wiceprezydent Wioleta Haręźlak. - Dodatkowe miejsca powstaną też poprzez zagospodarowanie wolnych pomieszczeń w istniejących przedszkolach.

Nabór do przedszkoli rozpocznie się jutro 12 kwietnia br. Od godz. 12.00 udostępniona zostanie w systemie rekrutacyjnym oferta przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w podstawówkach. Rodzice będą musieli złożyć odpowiedni wniosek w terminie od 18 kwietnia do 5 maja. Komisja weryfikacyjna zajmie się nimi do 12 maja. Opublikowanie list dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zaplanowano na 24 maja o godz. 12.00. Wtedy to rodzice od 24 do 29 maja będą musieli potwierdzić wolę przyjęcia do wskazanej placówki. Opublikowanie list dzieci przyjętych i nieprzyjętych odbędzie się 31 maja o godz. 12.00.

Dla rodziców z dziećmi kwiecień to gorący czas naborów - mówi Anna Stanek z synem Jakubem.
Mariusz Kapała Dla rodziców z dziećmi kwiecień to gorący czas naborów - mówi Anna Stanek z synem Jakubem.

- W których szkołach będą zerówki, tzn, oddziały dla dzieci 6-letnich - pyta pani Uruszula.
Jak informuje urząd miasta, na rok szkolny 2017/2018 nabór do oddziałów przedszkolnych będą prowadziły następujące szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Stefana Wyszyńskiego 101 (szkoła powstanie 1 września 2017 r. w wyniku przekształcenia Gimnazjum nr 1); SP nr 6, ul. św. Kingi 1 (wnioski przyjmowane są w dotychczasowej siedzibie szkoły przy ul. Stanisława Moniuszki 19); SP nr 8, ul. Kąpielowa 7; SP nr 13, ul. Fryderyka Chopina 18a (szkoła powstanie z dniem 1 września 2017 r. w wyniku przekształcenia Gimnazjum nr 6); SP nr 15, ul. Lisia 37; SP nr 17 w Zespole Edukacyjnym nr 2, ul. Leopolda Staffa 10; SP nr 22 w Zespole Szkół Ekologicznych, ul. Francuska 25a; SP nr 26 w Zespole Edukacyjnym nr 6, ul. Przylep – 9 Maja 6; SP nr 27 w Zespole Edukacyjnym nr 7, ul. Stary Kisielin – Szkolna 14.

Wzorem lat ubiegłych, nabór prowadzony będzie przy wsparciu systemu elektronicznego (www.nabor.pcss.pl/zielonagora/przedszkole). Korzystanie z wychowania przedszkolnego, na zasadach obowiązujących w miejskich placówkach, możliwe jest także w dwóch przedszkolach publicznych, prowadzonych przez osoby fizyczne. Chodzi o przedszkole „Jacek i Agatka” przy ul. Zachodniej 61 oraz Krainę Baśni przy ul. Waszczyka 4a, 4b, 4c.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.