Przy świecach, w jesiennej zadumie znów powspominamy

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Kamilla Placko-Wozińska

Przy świecach, w jesiennej zadumie znów powspominamy

Kamilla Placko-Wozińska

Te wieczory mają swój niepowtarzalny klimat. Przyjaciele wspominają tych, którzy odeszli, a my dowiadujemy się się o nich wiele nowego.

Już od 16 lat w okolicach Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego spotykamy się, aby jeszcze raz wrócić myślami do wybitnych poznaniaków, którzy odeszli od nas w mijającym roku. Tym razem wieczór „W jesiennej zadumie” odbędzie się w najbliższy poniedziałek o godz. 19 w Pałacu Działyńskich, a jego organizatorami są Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania i Biblioteka Kórnicka PAN.

A będzie o kim rozmawiać, bo straciliśmy wiele wyjątkowych osób - profesorów, duchownych, artystów, lekarzy, sportowców...

- Stworzyliśmy przez lata piękny, wzruszający zwyczaj

- mówi przygotowująca wspominkowy wieczór Małgorzata Dryjska.

- Scenariusz niemal ten sam: jesienne kwiaty, świece, muzyka - tylko bohaterowie inni - wracający we wspomnieniach bliskich i przyjaciół. Nie pojawiają się w życiorysowej chwale, ale w okruchu pamięci, w serdecznym wzruszeniu, w anegdocie. Często, znając ich „oficjalne” działania, dopiero we wspomnieniach dowiadujemy się o ich pasjach, nawykach, stosunku do życia. A wspominają ich przyjaciele i znajomi, równie dziś znani.

Pożegnanie o. Jana Góry na Lednicy:

W tegoroczny październikowy wieczór wspomnimy pamięć m.in.: ojca Jana Góry, dominikanina, Jana Nowowiejskiego - muzyka, syna kompozytora „Roty”, Wandy z d. Raczyńskiej-Dembińskiej - córki Edwarda Raczyńskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, Piotra Wrońskiego i Krzysztofa Jakubowskiego z Wielkopolskiej Izby Gospodarcza, prof. Witolda Jurczyka - pioniera polskiej anestezjologii, prof. Witolda Woźniaka, nestora poznańskich anatomów, Przemysława Wojciechowskiego z Poznańskiego Bractwa Kurkowego, Romana Habera - wieloletniego trenera koszykówki i dyrektora AZS-u, prof. Zofii Trojanowiczowej - UAM, Jacka Wiesiołowskiego - tworzącego „Kronikę Miasta Poznania”.

Wspominać ich będą m.in. Wojciech Kruk, Wojciech Nentwig, Mikołaj Pietraszak-Dmowski. Wstęp wolny.

Kamilla Placko-Wozińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.