Przy wspinaniu liczy się siła i technika

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Gawałkiewicz/ZAFF
Jakub Lesiński

Przy wspinaniu liczy się siła i technika

Jakub Lesiński

Za nami VIII Zielone Górowanie Mocy. To tradycyjny, coroczny memoriał poświęcony pamięci tragicznie zmarłego Bartka Kuczewskiego.

Te wspinaczkowe zawody boulderowe odbywające się w hali akrobatycznej przy ul. Urszuli w Zielonej Górze już na stałe wpisały się do kalendarza i przyciąga ją do Winnego Grodu uczestników z całej Polski. - W tym roku, wyjątkowo spotkaliśmy się w lutym, bo do tej pory zazwyczaj odbywało się to w grudniu. Niemniej jednak jesteśmy zadowoleni, że przyjechało do nas tyle ludzi. W sumie wystartowało 45 osób, z Łodzi, Lubina, Głogowa, Poznania, Rzeszowa, Warszawy. Większość spoza naszego regionu - tłumaczył prezes Klubu Wysokogórskiego Zielona Góra Daniel Grupa, którego pytaliśmy o poziom rywalizacji.

- Zawody boulderowe mają to do siebie, że zazwyczaj jest on bardzo wyśrubowany. Do finału zwykle dostają się osoby, które wspinają się bardzo dobrze, są niewiarygodnie silne i dysponują niesamowitą techniką. Takich imprez, w skali kraju jest wiele. Wystarczy, że w danym mieście jest ścianka. U nas jest ona jeszcze malutka, przed rozbudową i zazwyczaj odwiedza nas od 30 do 60 uczestników - dodał organizator imprezy.

Zawody trwały praktycznie cały dzień, bo rozpoczęły się w sobotę rano, to ich koniec po godz. 19.00. Ciekawostką jest fakt, że przygotowania do turnieju trwały od środy. Drogi startowe układał już nie po raz pierwszy Ariel Marciniak, który kiedyś należał do KWZG, ale od pewnego czasu mieszka w Jeleniej Górze i teraz tam się wspina.

- Formuła polega na tym, że w pierwszej części są eliminacje. Jest bardzo duża ilość baldów, czyli problemów boulderowych. W sumie około 12. Trzeba je zrealizować w danym czasie. Liczy się to z bonusami, czyli chwytami dodatkowymi. Osoby, które uzyskają najlepszy wynik, przechodzą do finału. Tam już startuje się na innych baldach. W decydujących rozstrzygnięciach wzięły udział cztery kobiety i siedmiu mężczyzn - opisywał Grupa.

Wyniki: kobiety - 1. Katarzyna Makasewicz (Łódź), 2. Iza Juszczak (Zielona Góra), 3. Gracjana Wąsik (Lubin). Mężczyźni - 1. Dima Ivanchysyn (Szczecin), 2. Wojciech Dunajewski (Zielona Góra), 3. Michał Wrzesiński (Gniezno).

wspinaczka ścianka
Tomasz Gawałkiewicz/ZAFF Wspinały się także panie. Cztery najlepsze spotkały się w finale. Wystąpili uczestnicy z całej Polski
Jakub Lesiński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.