Przybywa uczniów zza granicy. Przed szkołami wielkie wyzwanie

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Przybywa uczniów zza granicy. Przed szkołami wielkie wyzwanie

Tomasz Rusek

Najwięcej dzieci w gorzowskich szkołach jest z Ukrainy. Sporo z Białorusi i innych krajów ze wschodu. - One najszybciej „łapią” język polski, a jak są małe, to najszybciej nadrabiają zaległości. Jednak trudności zwiększają się wraz z wiekiem. Bo im starsze dziecko, tym więcej ma do nadrobienia. I nie chodzi tylko o znajomość języka polskiego, ale i o podstawę programową - dodaje dyr. SP1 Iwona Buchmiet. Wskazuje, że dzieci zza granicy nie uczyły się u siebie polskiej historii czy inny materiał obejmowała geografia. To muszą błyskawicznie nadrabiać.

Mamy twarde dane. W 2011 r. w Gorzowie uczyła się... jedna osoba zza granicy. W kolejnych latach - wraz z napływem zarobkowych imigrantów zza wschodniej granicy - dzieci i nastolatków cudzoziemców zaczęło błyskawicznie przybywać.

W 2014 r. było takich uczniów już 10, w 2015 r. 16, a w kolejnych latach 30, 70 i - w obecnym roku szkolnym - już 140!

CZYTAJ DALEJ:

  • Jeszcze w 2014 r. w gorzowskich szkołach uczyło się 10 dzieci cudzoziemców. Dziś jest ich aż 140! - A będzie jeszcze więcej. Czas na jakieś systemowe rozwiązanie - mówią GL dyrektorzy placówek.
Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Tomasz Rusek

Gorzów to moje ukochane miasto. Tutaj się urodziłem, tutaj mieszkam. Aktualnie na Górczynie. Lubię pożartować, więc śmiało mogę napisać, że interesuję się leżeniem, oglądaniem seriali oraz braniem urlopów. Wy też?
Z Gazetą Lubuską współpracuję od 2002 r., a pracuję w niej trzy lata krócej. Kiedy ten czas zleciał?
Zawodowo bardzo ciekawi mnie wszystko, co dzieje się w powiecie międzyrzeckim (Międzyrzecz, Skwierzyna, Trzciel, Bledzew, Pszczew, Przytoczna). Piszę nie tylko artykuły z tych i o tych okolicach, ale robię też tam wiele zdjęć, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dodatkowo od 2019 r. z radością administruję facebookowym profilem Głos Międzyrzecza i Skwierzyny, gdzie znajdziecie wiele ciekawych informacji i kapitalnych zdjęć z tej części woj. lubuskiego. Jesteśmy czynni całą dobę!
Jeśli mieszkacie w okolicy, koniecznie tam zajrzyjcie, polubcie profil i bądźcie z nami. Z "nami", bo jest nas tam już ponad 14 tysięcy!
Oczywiście zajmuję się życiem Gorzowa: gospodarką komunalną, inwestycjami, transportem, administracją publiczną, lokalnym samorządem.
Piszcie do mnie śmiało: trusek@gazetalubuska.pl. Czekam na Wasze wiadomości!

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.