Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Przychodzi baba do lekarza z RODO. Pacjent nie może być w pełni anonimowy?

Czytaj dalej
Fot. Archiwum, Polska Press
Hanna Walenczykowska

Przychodzi baba do lekarza z RODO. Pacjent nie może być w pełni anonimowy?

Hanna Walenczykowska

Nowe, zaostrzone przepisy ochrony danych obowiązują od 25 maja br. Nie wyeliminowały one jednak konieczności podawania nazwisk np. w poradniach. Także bydgoskich.

W holu jednej z bydgoskich poradni okulistycznych znajdowało się kilkanaście osób; pacjentów i ich opiekunów. Na drzwiach pierwszego gabinetu była karta z informacją o tym, że wewnątrz przechowywane są dane osobowe pacjentów. Zatem, nikt postronny do tego pokoju wchodzić nie powinien.

Nagle otwierają się drzwi do kolejnego gabinetu, wychodzi z niego pielęgniarka i woła: - „Pan Eryk Iksiński!”. Wstaje starszy pan i wchodzi do „zabiegowego”. Pielęgniarka co kilkanaście minut wzywa kolejnych pacjentów po imieniu i nazwisku.
Inna poradnia, także okulistycznej, pacjenci sami pilnują kolejki, ale podczas rejestracji konieczne jest podanie nazwiska. Słyszą je wszyscy, bo poczekalnia jest niewielka.

W przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej nie jest inaczej. W jednej z nich, pacjenci podczas rejestracji do lekarza lub odbioru recept, wyników badań itd. podają swoje dane. Niektórzy lekarze zastanawiają, czy na drzwiach mogą wisieć tabliczki z ich nazwiskami i specjalizacjami.

- Nikt nie powinien wiedzieć u jakiego lekarza leczy się dany pacjent – mówi nam lekarz rodzinny. - Może sobie nie życzyć, żeby inni pacjenci wiedzieli, że chodzi np. do dermatologa. To dla niektórych osób jest wstydliwe.

Zaostrzone przepisy o ochronie danych obowiązują od 25 maja. Do końca czerwca do Urzędu Ochrony Danych Osobowych wpłynęło 756 skarg. Próbowaliśmy ustalić ile z nich dotyczyło Bydgoszczy. Niestety, na odpowiedź musimy czekać w kolejce.

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Hanna Walenczykowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.