Przyjechał Gorzów! By poznać się bliżej

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Przyjechał Gorzów! By poznać się bliżej

Leszek Kalinowski

Niby się znamy, jednak mało wiemy o sobie. - Nigdy nie byłam w Palmiarni - mówi Barbara Trawińska z Gorzowa. - Teraz jest okazja!

Studenci uniwersytetów trzeciego wieku zjeździli cały świat, wszystkie większe miasta w Polsce. Wczoraj żacy z Gorzowa przyznali jednak, że w Zielonej Górze nie byli w ogóle albo dawno, dawno temu. Czas nadrobić te zaległości. Zwłaszcza że na emeryturze jest go całkiem dużo.

- Byłam w młodości w Winnym Grodzie na przeglądzie tanecznym. Potem na naradzie, ale nigdy nie miałam czasu, by to miasto zwiedzić - przyznała Barbara Trawińska. - Nigdy nie byłam w Palmiarni. Dlatego ucieszyłam się, że jest organizowany taki wyjazd.
Podobnie wypowiadały się inne panie. Podkreślały, że dzieli nas niewiele kilometrów, a tak rzadko się odwiedzamy. -Nic więc dziwnego, że się pogubiliśmy i zanim autokar stanął na parkingu, minęło sporo czasu - mówili gorzowianie. Na szczęście koledzy z ZUTW wyszli naprzeciw...

1000 studentów liczy Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku, który działa od 25 lat

Choć współpraca między uniwersytetami trzeciego wieku w Gorzowie i Winnym Grodzie trwa od lat, to jednak wymian tak dużych grup nie było. - My już byliśmy w Gorzowie dwa razy w lutym. Dwa pełne autokary - powiedział prezes ZUTW Zofia Banaszak. - W bibliotece wojewódzkiej wystąpił nasz kabaret. Zawieźliśmy też prace czterech klubów plastycznych (Kontrapost, Pastele, Alla Prima, Termopile) na wystawę, którą jeszcze można oglądać. Teraz studenci z Gorzowskiego UTW oraz Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury przywieźli nam swoje obrazy. Zorganizujemy wystawę i zaprosimy 30 marca gości z północnej stolicy na otwarcie. Imprezy odbywają się w ramach „Spotkań lubuskich uniwersytetów”.

Henryka Frankiewicz i Jadwiga Korcz-Dziadosz pokazały gorzowianom miasto. Goście wykonali setki zdjęć zielonogórskich kościołów, kamieniczek na deptaku, Bachusa, Palmiarni, ratusza... Było o Wydarzeniach Zielonogórskich, czarownicach i torturach, winnych tradycjach, znanych osobach pochodzących z Zielonej Góry i wiele śmiechu. Wszak jesteśmy stolicą kabaretu, więc nazwa do czegoś zobowiązuje.

We wtorek goście zaprezentowali się zielonogórzanom w programie słowno-muzycznym „Z minionych zdarzeń ścieram kurz”. Oklaski zebrali: Grażyna Zarębska, Janina Jurgowiak, Tadeusza Dziadosz, Krystyna Woźniak, Danuta Gołąbek, Roman Habdas, Ferdynand Głodzik oraz wokalistki: Oliwia Królikowska i Milena Rucka.

Wszyscy uznali, że takich spotkań musi być więcej! Bo „cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.