Przyłóż rękę do zmian w swoim mieście

Czytaj dalej
Fot. Urząd miejski w Dobiegniewie
Artur Szymczak

Przyłóż rękę do zmian w swoim mieście

Artur Szymczak

Mieszkańcy Dobiegniewa mogą zgłaszać swoje pomysły do rewitalizacji miasta. A jest o co zabiegać - tylko na dokumentację miasto ma niemal 2 mln zł

- Bardzo mnie cieszy to, że nasze miasto tak się zmieni. Ale uważam też, że dobrze by było zainwestować w jakieś zakłady pracy. By tych młodych ludzi zatrzymać. Przecież stąd wszyscy wyjeżdżają - mówi Mariola Gromadzka, przedsiębiorca z Dobiegniewa.

"Dobiegniew – chcę tu mieszkać, pracować i żyć" - to sztandarowe hasło rewitalizacji miasta. - Jesteśmy na jej pierwszym etapie - mówi Sylwia Łaźniewska, zastępca burmistrza. Do 25 września mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły na wizerunek miasta. - Właśnie przeprowadzamy ankietę. Czekamy na pomysły naszych mieszkańców - dodaje Łaźniewska.

Ankieta jest dostępna na internetowej stronie urzędu. To właśnie pomysły mieszkańców mają zdecydować o wizerunku miasta. Takie jest też założenie ministerstwa, które przyznało Dobiegniewowi pieniądze na przygotowanie dokumentacji na rewitalizację. To pokaźny zastrzyk finansowy. - Dofinansowanie sięga niemal 2 mln zł - mówi nam wiceburmistrz Łaźniewska. Jest się z czego cieszyć - tym bardziej, że Dobiegniew to jedyne miasto w Lubuskiem, które otrzyma ministerialne pieniądze. Mało tego, miasto znalazło się w gronie 20 miast wyłonionych spośród 57 finalistów z całego kraju!

Dofinansowanie sięga niemal 2 mln zł

Jakie są plany? - Chcemy przygotować koncepcję zagospodarowania placu popegeerowskiego w centrum. Będą tam mieszkania komunalne i amfiteatr. To miejsce ma być dla mieszkańców - mówi pani wiceburmistrz. Na placu znajduje się jeszcze spalony arsenał. W tym budynku ma powstać Centrum Aktywizacji Lokalnej. - Będzie tam między innymi stowarzyszenie seniorów i izba pamięci - wyjaśnia Sylwia Łaźniewska. Będzie też sala konferencyjna na spotkania z mieszkańcami.

Chcemy przygotować koncepcję zagospodarowania placu popegeerowskiego w centrum

Nie samo centrum ma ulec dużej zmianie. Aż dziewięć ulic zostanie wyremontowanych. Przebudowie ulegnie stara remiza strażacka przy ul. Tuwima. - Powstanie tam Centrum Pomocy Społecznej. Ponadto trzy mieszkania interwencyjne. Będą też poradnie psychologiczne dla terapeutów oraz środowiskowy dom samopomocy i biura opieki społecznej - wylicza Łaźniewska. Będą również działania w sferze ochrony środowiska. - Zaplanowaliśmy modernizację kotłowni przy ul. Szkolnej i ul. Mickiewicza. Przygotujemy także dokumentację na modernizację oczyszczalni ścieków - dodaje.

W październiku ruszą konsultacje społeczne. Będą też spacery badawcze oraz wizyty studyjne. Władze liczą, że uda się zaktywizować mieszkańców. Jest też pomoc eksperta z ministerstwa - do tej pory był w Dobiegniewie już dwa razy. Ma doradzać w trzech dziedzinach strategicznych dla miasta: gospodarka przestrzenna, ekonomia społeczna i ekonomia gospodarcza. Kompleksowa dokumentacja ma być gotowa do 2018 r. Dzięki niej gmina może pozyskać nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Artur Szymczak

Sprawy i problemy ludzkie to "coś" co interesuje mnie najbardziej. Dlatego najczęściej taką tematykę poruszam w tym co opisuję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.