Przymiarki do nowych szkół

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Czesław Wachnik

Przymiarki do nowych szkół

Czesław Wachnik

Po konsultacjach z mieszkańcami w Nowogrodzie Bobrzańskim ustalono nową siatkę szkół. Gorzej jest w gminie Świdnica, gdzie mieszkańcy chcą pozostawienia szkoły z klasami I-VI

Burmistrz Nowogrodu Bobrzańskiego Paweł Mierzwiak tłumaczy, że po długich rozmowach, głównie z mieszkańcami Drągowiny udało się uzgodnić docelowy model sieci szkół w gminie. Obecnie istnieją cztery szkoły: podstawówka z klasami I-VI oraz gimnazjum w Nowogrodzie Bobrzańskim oraz podstawówki z klasami I-VI w Drągowinie i Niwiskach. Tam są dowożone dzieci z okolicznych miejscowości.

- Po reformie zaplanowaliśmy dwie placówki podstawowe z klasami I-VIII w Nowogrodzie Bobrzańskim, podobną z klasami I-VIII w Niwiskach i szkołę z klasami I-IV w Drągowinie. Ta ostatnia będzie filią SP nr 2 w Nowogrodzie - mówi P. Mierzwiak. - Powstanie dwóch szkół podstawowych w Nowogrodzie, gdzie jedna zostanie zorganizowana w budynku obecnego gimnazjum, sprawi, że warunki do nauczania będą bardzo dobre, a dodatkowo droga do szkoły dla wielu uczniów znacznie się skróci. Jedna placówka podstawowa będzie w ,,górnym’’ mieście a druga w ,,dolnym”. Niestety zbyt mały jest obiekt w Drągowinie. Dlatego nie mogąc tam zwiększyć klasy, o siódmą i ósmą, konieczne jest zmniejszenie ich liczby do czterech. Ten wariant skonsultowaliśmy już z mieszkańcami wsi.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w Świdnicy. Wczoraj wójt Adam Jaskulski powiedział nam, że nadal nierozwiązany jest problem w Słonem, gdzie obecnie istnieje placówka z klasami I-VI. - W poniedziałek wieczorem mam się spotkać z mieszkańcami, którym przedstawię sytuację. I to oni powinni zadecydować co powinniśmy zrobić - tłumaczył.
Dodał też, że w Słonem powinna pozostać placówka z klasami I-VI, tak jak dzieje się obecnie. Problem jednak w tym, że ustawa z 14 grudnia 2016 roku ,,Prawo oświatowe” nie przewiduje istnienia placówek z klasami I-VI. Mogą być jedynie szkoły z klasami I-III, I-IV i I-VIII. Tymczasem w gminie są trzy placówki, we wspomnianym Słonem, w Koźli z klasami I-III oraz w Świdnicy z klasami I-VI plus gimnazjum.

W Świdnicy, gdzie są doskonałe warunki lokalowe plus hala sportowa nie ma jakichkolwiek problemów z organizacją placówki ośmioklasowej.
Inaczej jest w Słonem. Wójt Jaskulski mówi: - Licząc na deklaracje o współpracy ministerstwa edukacji z samorządami, doszedłem do wniosku, że możliwe jest funkcjonowanie szkół w zakresie klas I-VI. Niestety obecnie nie ma możliwości rozszerzenia w Słonem placówki o dwie klasy.

- Nie chcemy wprowadzać drugiej zmiany czy też uczyć w suterynach. To nie jest godne XXI wieku - tłumaczy wójt. I dodaje, że ograniczenie szkoły do klas I-IV, oznacza degradację placówki oraz miejscowości. Dlatego zarówno on jak też rodzice domagają się pozostawienia klas I-VI. Jak gmina rozwiąże ten problem jeszczenie wiadomo.
W Żarach za ponad dwa lata wszystkie gimnazja też przejdą do historii. A zanim do tego dojdzie szkoły podstawowe przyjmą pod swoje skrzydła absolwentów VI klas. W okresie przejściowym, podstawówki będą nazywały się szkołami podstawowymi z oddziałami gimnazjalnymi.

Zespół szkół w Kunicach to obecnie szkoła podstawowa i gimnazjum w jednym. Zostanie tylko podstawówka, ale dzieciaki nie będą musiały przenosić się do innej placówki oświatowej.
W dzielnicy Zatorze w Żarach gimnazjum nr 3 zostanie włączone do szkoły podstawowej nr 5. W centrum miasta gimnazjum nr 2 zostanie włączone do szkoły podstawowej nr 1, a gimnazjum nr 1 do podstawówki nr 8. Wszyscy uczniowie, będą kontynuowali naukę w budynkach, w których uczą się obecnie.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.