Przystań Tu w Cigacicach podnosi się z kolan. Trzeba wiele rzeczy odbudować. Możemy pomóc temu magicznemu miejscu

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Przystań Tu w Cigacicach
Leszek Kalinowski

Przystań Tu w Cigacicach podnosi się z kolan. Trzeba wiele rzeczy odbudować. Możemy pomóc temu magicznemu miejscu

Leszek Kalinowski

Przystań Tu w Cigacicach na Odrą liczy straty po tym, jak została zatopiona przez Odrę. Większość konstrukcji jest drewnianych, nadaje się tylko do wymiany. Potrzebna jest pomoc. Można wesprzeć to magiczne miejsce materiałami budowlanymi, siłą własnych rąk, radą lub w jeszcze inny sposób.

Wysoka fala na Odrze w Lubuskiem. Stan alarmowy w Cigacicach przekroczony. 22.10.2020

Przystań Tu w Cigacicach to kultowe miejsce. Znane nie tylko zielonogórzanom czy Lubuszanom. Od lat kusi tu nie tylko rzecznymi atrakcjami, ale i ciekawymi imprezami kulturalnymi, dobrą rybką i innymi potrawami. Pod koniec października, kiedy to przez województwo lubuskie przeszła fala Odry, miejsce zostało zalane. Rzeka wyrządziła spore zniszczenia... Właściciele po Przystani pływali kajakiem.

Przystań Tu szacuje straty i zabiera się do odbudowy

Piotr Włoch, który odpowiada za turystykę rzeczną i transport galarami, przyznaje, że tak wysokiej wody nie było od 10 lat. Załoga przystępuje teraz do oszacowania strat i powoli będzie remontować to miejsce. Część elementów uda się uratować, ale wiele trzeba wymienić. Bardzo zniszczone zostały podłogi, koniecznie trzeba położyć nowe. Poprawić trzeba samą konstrukcję, bo obiekt zaczął się zapadać. Grunt rozmókł...

Mimo że sporo czasu już upłynęło, nie wszystko jest możliwe do wykonania. Nadal nie można odwodnić studzienek, w których są zawory do przyłączy, do pomostów. Woda wciąż się utrzymuje...

Przystań Tu. Każda pomoc się liczy

Przystań Tu z czasem rozwijała się coraz bardziej, kusząc nowymi atrakcjami kulturalnymi, rekreacyjnymi. Jej sytuacja pogorszyła się, gdy zamknięto stary most na Odrze z powodu prowadzonego remontu, który nadal trwa. Potem swoje dołożyła pandemia koronawirusa, a na koniec jeszcze Odra nie oszczędziła tego magicznego miejsce.

Nie jest łatwo podnieść się z kolan. Dlatego każda pomoc się liczy. Planowana jest też zbiórka pieniędzy. Ale pomóc można na różne sposoby, przekazując np. materiały budowlane czy oferując swą pomoc przy różnych czynnościach porządkowo-budowlanych. W tych sprawach można się kontaktować z Tomaszem Włochem pod numerem telefonu 534 997 097 lub bosmanem Romanem Włochem - 508 030 003. Właściciele za każdą oferowaną pomoc z góry serdecznie dziękują.

Leszek Kalinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.