Przystanek: utrudnienia

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Przystanek: utrudnienia

Jarosław Miłkowski

Jutro zacznie działać przystanek kolejowy Gorzów Wielkopolski Wschodni. Wczoraj trudno było jeszcze ustalić, gdzie będzie stawał bus zastępczy.

Od jutrzejszego poranka pasażerów czeka kolejowa rewolucja. Przy ul. Teatralnej zacznie działać przystanek Gorzów Wielkopolski Wschodni. Przez najbliższe półtora roku będzie to dla gorzowian (i nie tylko) okno na świat. Dlaczego?
W połowie maja na dobre rozpoczyna się remont estakady kolejowej. Do września 2018 r. nie przejedzie nią żaden pociąg. A to oznacza, że pociągi pośpieszne i osobowe, które przyjeżdżają do Gorzowa od strony Krzyża, Drezdenka i Strzelec Kraj., docierać będą właśnie do nowej stacji. I to stąd wyjeżdżać będą „w świat”.

Co więc warto przy tej okazji wiedzieć? Zacznijmy od tego, że pomiędzy nową stacją a dworcem głównym działać będzie komunikacja zastępcza. Jeśli więc ktoś będzie jechał np. ze Strzelec czy Drezdenka do Witnicy czy Kostrzyna, to dojedzie pociągiem tylko do ul. Teatralnej. Tu będzie musiał przesiąść się do autobusu, który zawiezie go na dworzec główny. Na dworcu będzie musiał przejść aż na peron czwarty (uwaga! to stąd będzie odjeżdżał pociąg w kierunku Kostrzyna) i w sumie po prawie półgodzinnej przerwie ruszy w dalszą podróż.
- Pomiędzy wyjściem z pociągu przy ul. Teatralnej, a wejściem do pociągu na dworcu powinno minąć 20-25 minut – mówił nam wczoraj Andrzej Grussy, rzecznik Przewozów Regionalnych w Zielonej Górze. To właśnie ten przewoźnik będzie odpowiadał za komunikację zastępczą.

Jak będzie ona wyglądała? Wczoraj – na niecałe dwa dni przed jej wprowadzeniem! – było jeszcze sporo znaków zapytania. Przewozy Regionalne nie były w stanie podać nam, jaką trasą będzie jechał autobus komunikacji zastępczej. A gdy zapytaliśmy, w jakim konkretnym miejscu na pasażerów będzie czekał autobus, przedstawiciel kolei odesłał nas do magistratu. Powód? Jak udało nam się ustalić, kolejarz, który odpowiada za to, by komunikacja zastępcza funkcjonowała sprawnie, jeszcze nie był nawet przy ul. Teatralnej!

Po południu Ewa Sadowska – Cieślak, rzeczniczka urzędu, przekazała nam, że autobus dla pasażerów będzie oczekiwał na parkingu przy wydziale spraw społecznych (jest pomiędzy torami a Wartą). Dojeżdżać będzie pod sam dworzec. W drugą stronę będzie podobnie.

Kolej zapewnia, że pociąg nie odjedzie zanim nie wsiądą do niego wszyscy pasażerowie, którzy byli w autobusie. Kolejarze będą czekać też na tych, którzy mają problemy z chodzeniem. Jeśli dodamy do tego, że autobus może utknąć w korku (a jest ich sporo z powodu remontów gorzowskich ulic), należy liczyć się z tym, że pociąg odjedzie później niż będzie miał zapisane w rozkładzie.

A propos rozkładu… Gdy będziecie szukać połączeń wpisujcie w wyszukiwarkę połączeń nazwę: Gorzów Wielkopolski Wschodni. Choć są stacje: Gorzów Wlkp. Wieprzyce, Gorzów Wlkp., to nie ma stacji Gorzów Wlkp. Wschodni. Przymiotnik z nazwy miasta w tym jednym przypadku musi być rozwinięty.
Kolejna ważna informacja: przy nowej stacji nie będzie toalet, więc o załatwieniu „tych spraw” lepiej pomyśleć zawczasu. Parkingi? Będą. Miasto udostępnia parking przy ul. Teatralnej, za którego płotem są poszpitalne tereny. Zaparkuje tu 20 samochodów.

Przystanek będzie przyjazny niepełnosprawnym. Dojście do niego od strony ulicy umożliwi bowiem rampa. Na samej stacji trwają już ostatnie prace. Jest zamontowane oświetlenie. Wczoraj trwał montaż oszklenia. Dziś powinien stanąć rozkład jazdy. Ostatnie prace wykończeniowe, m.in. przy montażu miejsc do siedzenia, jeszcze potrwają. - Prosimy o cierpliwość. By wszystko było idealnie, zabrakło nam kilku dni – mówi Ryszard Magdziak z PKP Polskich Linii Kolejowych.

Przystanek kolejowy będzie nam służył nie tylko podczas remontu estakady, ale także po jego zakończeniu.
Na koniec mała ciekawostka. Gdy pociąg ruszy z przystanku wschodniego, od razu skręci w prawo na nieużywany zwykle tor bliżej akademii. Dzięki temu na przystanek będzie mógł dojechać inny pociąg.

* Odjazdy pociągów ze stacji Gorzów Wielkopolski Wschodni (przy ul. Teatralnej):
- w kierunku Strzelec Krajeńskich, Drezdenka i Krzyża: 6.05 (osobowy do Poznania), 6.26 (pośpieszny do Gdyni Głównej i Katowic), 7.39, 9.57 (osobowy do Poznania), 11.57, 14.39, 14.58 (pośpieszny do Warszawy Wschodniej), 15.51, 16.48, 19.41, 22.02, 23.22 (pośpieszny do Warszawy Wsch.)
* Odjazdy ze stacji Gorzów Wlkp. (dworzec główny):
- w kierunku Skwierzyny, Międzyrzecza, Zielonej Góry: 5.09, 9.53, 14.44, 16.05 (tylko do Zbąszynka), 18.55
- w kierunku Berlina: 5.36
- w kierunku Witnicy, Kostrzyna: 6.11, 7.40, 9.49, 11.21, 14.35, 16.01, 17.26, 19.33, 21.28.
* Przyjazdy na stację Gorzów Wielkopolski Wschodni:
- z Krzyża, Drezdenka i Strzelec: 5.28 (pośpieszny z Warszawy), 5.51, 7.20, 9.29, 10.58, 13.06 (pośpieszny z Warszawy), 14.10 (osobowy z Poznania), 15.36, 17.01, 19.16, 21.08 (osobowy z Poznania), 22.15 (pośpieszny z Gdyni Głównej i Katowic).
* Przyjazdy na stację Gorzów Wlkp. (dworzec główny):
- ze Skwierzyny, Międzyrzecza, Zielonej Góry: 7.17 (tylko ze Zbąszynka), 8.34, 14.13, 18.13, 20.59
- z Berlina: 20.32
- z Witnicy, Kostrzyna: 5.43, 7.19, 9.42, 11.37, 14.14, 15.26, 16.23, 19.21, 21.39

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.