Jakub Nowak

Przystanie to priorytet

Przystanie to priorytet Fot. Archiwum GL
Jakub Nowak

O problemach, związanych z budową małych przystani na naszej rzece, pisaliśmy na naszych łamach wielokrotnie. Przypomnijmy: po wielu zawirowaniach i kłopotach przesunięto ostatecznie zakończenie tej inwestycji na lipiec tego roku. Jak się dowiedzieliśmy, obecnie trwa inwentaryzacja dotychczasowych prac i przygotowania do kolejnych działań.

- Pomału klaruje się sytuacja związana z planowanym w bieżącym roku dokończeniem budowy 10 małych przystani na Odrze - przyznaje wiceprezydent Nowej Soli, Jacek Milewski. Jak dodaje, po znalezieniu w końcówce ubiegłego roku sposobu na sfinansowanie tej inwestycji, przyszedł czas na wyłonienie nowego wykonawcy tego zadania (poprzedni w ubiegłym tygodniu ogłosił upadłość i powołał syndyka).

- W najbliższych dniach spotkamy się z syndykiem w celu uzgodnienia zasad dalszej współpracy. Bardzo liczę na szybkie uzgodnienie zakresu rzeczowego wykonanej inwentaryzacji i przekazaniu go na rzecz naszego miasta. Pozwoliłoby to nam w najbliższych tygodniach rozpisać przetarg na dokończenie tego zadania. Bardzo nam zależy, aby jeszcze w tym sezonie „statkowym” uruchomić kolejne miejsca cumowania wzdłuż Odry. To drugi, po budowie ulicy Ciepielowskiej w południowej strefie przemysłowej, nasz tegoroczny priorytet inwestycyjny. Mam nadzieje, ze drugie podejście będzie skuteczne - zaznacza J. Milewski.

Warto jednak zaznaczyć, że równolegle do walki o dokończenie wspomnianej budowy, trwają także przygotowania do wykonania dokumentacji technicznych odnośnie budowy dwóch kolejnych przystani, w gminach Bojadła i Zabór, a także zagospodarowania terenów wokół przystani w Starej Wsi (gmina wiejska Nowa Sól), Siedlisku, Bobrownikach (gmina Otyń), Pomorsku (gmina Sulechów) i Nietkowie (gmina Czerwieńsk).

Jak już opisywaliśmy wcześniej na naszych łamach, Nowa Sól, jako lider projektu, planuje także małą inwestycję u nas - chodzi o zagospodarowanie terenu obok istniejącej już mariny. - Mam nadzieję, że do końca lutego uporamy się z formalnościami i będziemy gotowi do rozpisania przetargu na wyłonienie wykonawcy projektów. A potem to już proza samorządowej pracy – poszukiwanie źródeł sfinansowania wspólnych inwestycji - zaznacza wiceprezydent.

Warto też przypomnieć, że osobno realizowana będzie inwestycja, związana ze stworzeniem w Nowej Soli Centrum Informacji Turystycznej dla całego odcinka Dolina Środkowej Odry. Znajdować się ma przy ul. Korzeniowskiego 2. Wspomniane centrum ma być punktem, w którym turyści mogliby uzyskać informację oraz np. zakupić bilety do atrakcji rozlokowanych wzdłuż Odry.

Jakub Nowak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.