Przytok, czyli półmaraton i piekło trudnej trasy

Czytaj dalej
Fot. Archiwum TKKF
Andrzej Flügel

Przytok, czyli półmaraton i piekło trudnej trasy

Andrzej Flügel

Podczas weekendu w Przytoku odbędą się dwie imprezy organizowane przez lubuski TKKF. Patronat objęła nasza gazeta.

Zapowiadają się wielkie emocje. W sobotę odbędzie się czternasty już Półmaraton Przytok. Zawodnicy walczyć będą przy ograniczonym ruchu na trasie okrężnej o długości 21,097 km, prowadzącej drogami asfaltowymi z Przytoku przez Droszków, Czarną, Zabór, Łaz do Przytoku. Różnica wysokości wynosi około 56 m. Start i meta będą w parku pałacowym przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Przytoku.

Prowadzone będą indywidualne klasyfikacje generalne kobiet i mężczyzn oraz w kategoriach wiekowych. Zwycięzcy otrzymają puchary, medale i nagrody rzeczowe. Wyróżnieni zostaną też najlepsi Lubuszanie, mieszkańcy Gminy Zabór, najstarszy zawodnik, najmłodsza i najstarsza kobieta, zawodnik który zajmie 13 miejsce oraz ostatni, który ukończy bieg. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymają pamiątkowe medale. Pakiety startowe wydawane będą w biurze zawodów w godzinach 8.00 - 10.30. Tam też można będzie dopełnić formalności związane z udziałem w biegu. Start nastąpi o godzinie 11.00.

Dotychczas wśród kobiet sześciokrotnie triumfowała Danuta Pietruszyńska. W klasyfikacji mężczyzn dwukrotnie zwyciężali Norbert Smuda i Marcin Zagórny. Rekord trasy 1.06,17 ustanowiony został przez Leszka Bebło w pierwszym biegu w 2003 roku.

Z kolei w niedzielę odbędzie się szosowy wyścig kolarski „IX Piekło Przytoku”. Impreza jest wzorowana na rozgrywanym od 1896 roku, z przerwami spowodowanymi dwoma wojnami światowymi, wyścigu Paryż – Roubaix, zwanym „Piekło Północy”. Trasa będzie wiodła z Przytoku przez Jany i do Przytoku. Zawodnicy pokonują 10 rund (kobiety pięć) o długości około 6,8 km każda. Różnica wysokości wynosi 83 m. Szczególnie uciążliwa jest jazda na odcinku 2,7 km o nawierzchni brukowej. Start i meta zlokalizowane przy skrzyżowaniu dróg z Kisielina do Przytoku i Jan.

bFragment wyścigu z ubiegłegfo roku. Brukowany najtrudniejszy odcinek wyścigu, czyli piekła Przytoku.
Archiwum TKKF bFragment wyścigu z ubiegłegfo roku. Brukowany najtrudniejszy odcinek wyścigu, czyli piekła Przytoku.

Uczestnicy rywalizować będą w klasyfikacjach generalnych kobiet i mężczyzn oraz w siedmiu kategoriach. Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe statuetki, puchary, medale i dyplomy. Start nastąpi o godzinie 11.00. Pierwszymi zwycięzcami byli Magdalena Hałajczak i Jacek Skrypnik. Pięć razy triumfowali Paulina Bielińska i Jarosław Michałowski, a trzy razy Anna Sulima Jagiełowicz. Dodajmy, że zawodnicy, którzy wystartują w obu imprezach, mają szansę na zdobycie „Korony Przytoku”. O kolejności decydować będzie suma miejsc zajętych w półmaratonie i wyścigu. W 2015 r. najlepszymi w tej rywalizacji byli Dorota Rudzińska i Paweł Kamoda.

Andrzej Flügel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.