Ptaki jeden za drugim uderzały o szyby przystanku i umierały. Urząd miejski w Nowej Soli zareagował natychmiast

Czytaj dalej
Fot. Nadesłane przez Czytelnika
Eliza Gniewek-Juszczak

Ptaki jeden za drugim uderzały o szyby przystanku i umierały. Urząd miejski w Nowej Soli zareagował natychmiast

Eliza Gniewek-Juszczak

Widok na przystanku przy ul. Śląskiej dla osób, które w wtorek rano przyszły na autobus był makabryczny. Na ławce i chodniku leżały martwe ptaki. Reakcję władz miasta chwali dr Ewa Zyśk-Gorczyńska z Wrocławia. - To przykład działania dla innych samorządów - podkreśla.

Pan Tadeusz z Nowej Soli zobaczył nieżywe ptaki na przystanku, który niedawno został zbudowany przy ul. Śląskiej. Widok go przeraził. Chwycił telefon i zrobił zdjęcia. Zawiadomił kogo mógł, aby uratować przed śmiercią kolejne zwierzęta.

- Ptaki, przelatując przez przystanek zabijają się o przeźroczystą pleksę - opisał sprawę. - W całym mieście i okolicach powstało więcej takich budowli, to skala tego zjawiska jest chyba większa.

Czytaj więcej:

  • - Rocznie miliardy ptaków giną po zderzeniu z szybami. Chcemy pokazać, że problem jest realny - mówi dr Ewa Zyśk-Gorczyńska, która  z dr Agnieszką Tomalką - Sadownik rok temu założyła Ogólnopolski Rejestr Kolizji Ptaków ze Szklanymi Elementami Infrastruktury „Szklane pułapki”.
Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Eliza Gniewek-Juszczak

To, jak się zmienia Nowa Sól w ostatnich latach stało się przyczyną wielu tematów artykułów dotyczących tego miasta. Co tutaj się buduje? Co to będzie? Kiedy zostanie otwarte? To pytania, na które odpowiedzi Czytelnicy lubią dostawać odpowiedź. I właśnie takich spraw dotyczą publikacje z Nowej Soli i okolicy. Ale nie tylko. Ukryte głęboko


Sporo frajdy sprawia mieszkańcom miasta, tym obecnym i byłym, odkurzanie wspomnień. Co tutaj było? Kto pamięta czerwoną budkę? Kto pracował w Odrze, a kto w Dozamecie? Oglądanie biało-czarnych zdjęć z miasta, którego już nie ma, wywołuje czasem łzy wzruszenia, a czasem żal, bo na starych fotografiach są osoby, które Czytelnicy osobiście znali, a którzy już odeszli.   


 Zdjęcia na każdy czas


Zainteresowaniem cieszą się też zdjęcia od naszych Czytelników ze współczesnej Nowej Soli. Z drona miasto fotografuje Jarosław Werwicki/Fota z drona. Obrazy przyrody uwiecznia Łukasz Wojtasik. Ptaki z okolic fotografuje Przemysław Pulka. Pasjonatów, prawdziwych artystów w swoich dziedzinach, w mieście nie brakuje.   Potrzebne akcje


Pięknie jest, kiedy uda się nagłośnić akcję pomocy, aby potrzebujący otrzymali wsparcie. Wzrusza chwila, kiedy kot czy bezdomny pies odnajdują swój nowy dom.   I czasem się spieramy, czasem widzimy te same sprawy zupełnie inaczej, a wtedy powstają kolejne artykuły, które docierają do kolejnych Czytelników. I o to w tym wszystkim chodzi, żeby było ciekawie, intersująco i na bieżąco. 


Czasem deszcz łez


Są tematy, które, przy ich tworzeniu, ściskają za serce i nie dają przestać o sobie myśleć.


 A na koniec kilka słów u mnie. Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu.


Obserwuję życie wokół mnie. Czytam książki, oglądam kryminały, coś upiekę albo ugotuję. Co w praktyce oznacza włączonego w weekendy laptopa w kuchni z elektronicznym dostępem do biblioteki i platformy streamingowej oraz zapachu - czasem ciasta, czasem spalenizny. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.


Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.