Ptasie gniazda zniknęły już ze szkół

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Alicja Kucharska

Ptasie gniazda zniknęły już ze szkół

Alicja Kucharska

Przygotowania do inwestycji termomodernizacji budynków dwóch szkół na terenie gminy rozpoczęły się od... wizyty ornitologa.

Samorząd przymierza się do realizacji ponad milionowej inwestycji, która będzie polegała na termomodernizacji szkół w Radoszynie oraz Międzylesiu. Na zadanie gmina otrzymała ponad milion złotych dofinansowania.

I choć większość prac zostanie przeprowadzonych w wakacje, to można powiedzieć, że pierwszy etap gmina ma już za sobą.

Najpierw opinia ornitologa

Warunkiem niezbędnym, by mówić o tym przedsięwzięciu było wykonanie ekspertyzy ornitologicznej dotyczącej budynków obu szkół.

- Wszelkie projekty termomoder-nizacyjne obiektów budowlanych czy inne prace budowlane, muszą uwzględniać prawo ochrony przyrody, co oznacza, że ornitolog musi wydać opinię - wyjaśnia Marta Kincel-Olejnik z UG Skąpe.

Z uwagi na specyfikę użytych materiałów obu szkolnych budynków, tj. cegły dziurawki, w otworach zadomowiły się ptaki. Wykonano więc inwentaryzację i sprawdzono czy występuję tam siedliska, miejsca lęgowe ptaków, a także określono ich gatunki oraz liczebność.

I tak, w gimnazjum w Radoszynie odkryto gniazda lęgowe wróbla domowego, mazurka, szpaka zwyczajnego. A w szkole podstawowej w Międzylesiu odnaleziono gniazda lęgowe jaskółki oknówki.

Musieli zniszczyć gniazda i siedliska

- Prace termomodernizacyjne mogą być przeprowadzone jedynie po uprzednim zniszczeniu gniazd i siedlisk. Całość wykonuje się pod nadzorem ornitologa. Wszystkie otwory oraz szczeliny zostały zabezpieczone, by ptaki nie mogły się dam dostać ponownie - dodaje M. Kincel-Olejnik.

Jednocześnie gmina jest zobowiązania do kompensacji utraconych potencjalnych miejsc gniazdowych ptaków. Musi więc zamontować specjalne budki lęgowe

To będzie czołowa inwestycja tego roku

Przypomnijmy, że gmina otrzymała ponad 1,15 mln na zadanie termomodernizacji obiektów oświatowych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020. A całkowita wartość projektu to ponad 1,3 mln.

W ramach inwestycji zostanie wykonana termomo-dernizacja stropodachu, ocieplenie ścian zewnętrznych. Okna zostaną wymienione, a na dachu pojawią się panele fotowoltaiczne. Zmodernizowany zostanie również system centralnego ogrzewania.

Przebudowane zostaną instalacje wentylacji i grzewcza. Przewidziany jest także montaż automatyki pogodowej, dzięki której możliwe będzie dostosowanie ogrzewania do warunków zewnętrznych.

Inwestycja zostanie zrealizowana w 2017 roku. Około 500 tys. zostanie przekazanych na termomodernizację szkoły w Międzylesiu i około 800 tysięcy złotych na szkołę w Radoszynie.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.