Czesław Wachnik

Pytanie o oczyszczalnie

Czesław Wachnik

W Darnawie gmina Skąpe maja być budowane przydomowe oczyszczalnie.

- Wiosną rozpoczną się konsultacje z mieszkańcami wsi. Pytanie będzie brzmiało, czy chcą, by obok ich posesji została zbudowana przydomowa oczyszczalnia - powiedział nam radny i jednocześnie mieszkaniec Darnawy Piotr Olszewski.

Darnawa jest mocno oddalona od Radoszyna, gdzie biegnie kanalizacja, którą ścieki są tłoczone do oczyszczalni ścieków w Ciborzu. Stąd tzw. wskaźnik liczby osób przypadających na 1 km instalacji jest niski, bo wynosi około 20 osób. To zaś oznacza, że nie ma szans, by przy budowie klasycznej kanalizacji część kosztów została sfinansowana z funduszy unijnych. Dlatego jedynym rozwiązaniem są przydomowe oczyszczalnie.

- Analizowaliśmy, które oczyszczalni będą dla nas najlepsze. I okazało się, że najbardziej przydatnymi będą obiekty o charakterze roślinnym. Czyli ścieki trafiają do zbiornika, tam są oczyszczane, a następnie pompowane do otwartego zbiornika czy też małego stawu, gdzie są ostatecznie oczyszczane przez rośliny - tłumaczy radny Olszewski.

Ustalono, że mieszkańcy Darnawy nie mogą ponosić wyższych kosztów niż mieszkańcy tych miejscowości, gdzie jest klasyczna kanalizacja. Gdyby tak wynikało z wyliczeń, to różnicę pokryje budżet gminy. Z wstępnych analiz wynika, że przydomowa oczyszczalnia ma kosztować 8-12 tys. zł.

Radny Olszewski dodaje, że wiosną, tuż przed konsultacjami z mieszkańcami, przewiduje się wycieczkę do tych miejscowości, np. Przytocznej, gdzie zbudowano przydomowe oczyszczalnie.

Czesław Wachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.