(pk)

Radny walczy o ewidencję tirów

Radny walczy o ewidencję tirów Fot. Dariusz Bloch
(pk)

Mimo zakazu wjazdu, w godzinach szczytu np. na Szosie Lubickiej codziennie można zobaczyć przejeżdżające ciężarówki. Czy mają zezwolenia?

Przypomnijmy, że od stycznia 2012 roku pojazdy o masie przekraczającej 18 ton w godzinach 6-9 i 13-19 mają ograniczony wjazd do Torunia. Zakaz nie obowiązuje kierowców posiadających odpowiednie zezwolenie wydane przez Miejski Zarząd Dróg w Toruniu.

Pisaliśmy, że w porównaniu do lat ubiegłych liczba pozwoleń wydawanych na wjazd do miasta wyraźnie spada. W 2013 roku było to 2600 pozwoleń jednorazowych i czasowych. W minionym roku MZD wydał 1763 takich pozwoleń.

- Wnioskodawcami były głównie toruńskie firmy - informuje Agnieszka Kobus-Pęńsko z MZD. - Zezwolenia są bezpłatne, kierowcy mogą uzyskać zezwolenie jednorazowe, czyli takie, które umożliwia wjazd na teren Torunia w konkretnym dniu i ustalonych godzinach, i zezwolenie długoterminowe, czyli takie, które jest wydawane maksymalnie na 12 miesięcy.

Pozwolenie na wjazd

Starający się o takie zezwolenie do wniosku muszą dołączyć kopię dowodu rejestracyjnego i dokument uzasadniający potrzebę wjazdu, np. umowę lub zlecenie na wykonanie określonych robót lub usług.

Po Toruniu nadal krążą bardzo ciężkie pojazdy. Czy wszystkie mają wymagane zezwolenia z MZD?

Policja informuje, że nie prowadzi statystyk karania kierowców za wjazd mimo braku zezwolenia. Natomiast dwa lata temu nie było ani jednego mandatu za wjazd w godzinach szczytu. Jednym z powodów jest fakt, że ujawnienie naruszenia przepisów musi nastąpić bezpośrednio po przekroczeniu znaku zakazu.

Ta sytuacja jest nie do przyjęcia dla radnego Jakubaszka.

- Prawo, które nie jest egzekwowane, jest tylko zbiorem pobożnych życzeń - komentuje Michał Jakubaszek i zapowiada konkretne kroki. W pierwszej kolejności - kontrolę w Miejskim Zarządzie Dróg.

W tej sprawie toruński radny wystąpił do Komisji Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli z działań podejmowanych dla ograniczenia ruchu tranzytowego w granicach Torunia.

Szykuje się kontrola

- Wniosek został przyjęty do planu prac komisji na ten rok. Niebawem będziemy rozpoczynać działania - relacjonuje Michał Jakubaszek. - Na sprawę trzeba spojrzeć nieco szerzej. Nie chodzi tylko o to, czy Miejski Zarząd Dróg wypełnia procedury w sposób właściwy. To jest tylko jeden z elementów umożliwiający wjeżdżanie tirów do Torunia. Musimy sprawdzić, dlaczego nie ma kontroli albo nie są ewidencjonowane. Zwrócimy się o udzielenie informacji. Musimy skompletować zespół, a po spotkaniach z Inspekcją Transportu Drogowego i policją będziemy wyciągać wnioski.

(pk)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.