Bogusław Kwiecień

Ranking zamożności gmin w Polsce, czyli ile złotówek na głowę

Amfiteatr przy ul. Kopernika w Tarnowie jest jedną z inwestycji, którą w ostatnim czasie zrealizowano w mieście. W obiekcie odbywają się imprezy, w których Fot. Paweł Chwał Amfiteatr przy ul. Kopernika w Tarnowie jest jedną z inwestycji, którą w ostatnim czasie zrealizowano w mieście. W obiekcie odbywają się imprezy, w których bierze udział wielu mieszkańców
Bogusław Kwiecień

Kraków, Tarnów i Zakopane znalazły się wśród najbogatszych miast w kraju za 2017 rok. Tak wynika z opublikowanego właśnie rankingu pisma samorządowego „Wspólnota”. Duży skok zanotował szczególnie Tarnów, który w porównaniu do poprzedniego notowania w kategorii miast na prawach powiatu awansował z 10 na 5 miejsce.

Autorzy tego rankingu biorą pod uwagę dochody gmin z podatków, subwencji rządowych, a także pieniądze pozyskane z funduszy zewnętrznych, w tym źródeł unijnych.

Inwestują w sport i kulturę

Wzrost bogactwa w Tarnowie widać także w liczbach. W przeliczeniu na głowę mieszkańca w porównaniu do 2016 roku daje to o prawie 540 zł więcej - 4801 zł.

Według władz Tarnowa, ten znaczący skok jest efektem większej zamożności samych mieszkańców miasta.

- Widzimy większe dochody z podatków od tarnowian oraz znajdujących się na terenie miasta firm. Jesteśmy komfortowym miastem dla ludzi. Wykonujemy też potężne inwestycje - mówi Piotr Augustyński, zastępca prezydenta Tarnowa ds. rozwoju gospodarczego. - Patrząc na nasz budżet łatwo zauważyć, że mnóstwo pieniędzy przeznaczamy na inwestycje infrastrukturalne - dodaje Piotr Augustyński.

W ostatnich latach miasto zaczęło inwestować w obiekty sportowe i kulturalne. Powstał nowy stadion lekkoatletyczny przy ul. Piłsudskiego, a za 60 mln zł budowana jest hala sportowa Jaskółka.

W centrum miasta przy ul. Kopernika powstał amfiteatr, w którym organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych. Miasto postawiło także na rozwój miejskiej komunikacji. W ostatnich dwóch latach tabor MPK wzmocniło 40 nowych pojazdów.

Czytaj więcej i dowiedz się, które miasta najbardziej poprawiły swoje notowania, a które mają jeszcze długą drogę przed sobą. 

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogusław Kwiecień

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.