Aleksandra Gersz

Rating Polski bez zmian, ale są zastrzeżenia

Aleksandra Gersz

Agencja ratingowa Moody’s utrzymała bieżącą ocenę wiarygodności kredytowej Polski i obniżyła perspektywę ze stabilnej do negatywnej

Moody’s, amerykańska agencja, która zapewnia ratingi kredytowe, pozostawiła dotychczasową ocenę wiarygodności kredytowej Polski na poziomie A2/P1, lecz zmieniła jej perspektywę ze stabilnej na negatywną. – O ile sama ocena przy pewnych wahaniach może być uznana za obiektywną i do zaakceptowania, to podjąłbym polemikę z perspektywą – skomentował tę decyzję minister finansów Paweł Szałamacha.

Agencja argumentowała tę decyzję m.in. planami obniżenia w Polsce wieku emerytalnego czy ryzykiem fiskalnym, które jest związane z gwałtownym wzrostem bieżących wydatków, m.in. na program „500 plus”.

Wątpliwości agencji Moody’s wywołały także plany podniesienia kwoty wolnej od podatku – o 1000 zł rocznie przez osiem lat. Jej zdaniem przyczyni się to do deficytu w przychodach w wysokości 4 mld zł, który będzie jeszcze wzrastał. Moody’s zaniepokoiło także pogorszenie się w Polsce warunków do inwestycji, na co wpływ ma „przesunięcie [rządu – red.] w kierunku bardziej nieprzewidywalnych polityk oraz legislacji”. Agencja wymieniła też w raporcie takie przyczyny zmiany perspektywy na negatywną, jak: „niejasności” dotyczące kredytów de¬no¬mi¬no¬wa¬nych w obcej walucie, głównie we franku, oraz „przedłużającą się sytuację patową w konflikcie na linii rząd – Trybunał Konstytucyjny”.

Zdaniem analityków Moody’s polski PKB wzrośnie w 2016 r. i 2017 r. do 3,5 proc. Wpływ na to będzie miał zwiększający się handel netto, ale także zmniejszanie się liczby inwestycji z powodu „mniejszego zaufania i gorszego dostępu do kredytów”. Negatywne dla polskiej gospodarki mogą być także: bezrobocie młodych Polaków, mała aktywizacja kobiet na rynku czy niska mobilność regionalna i zawodowa.

Agencja Moody’s wymieniła także czynniki, które mogą wpłynąć na poziom ratingu kredytowego Polski w następnych latach. To m.in. „pogorszenie pozycji fiskalnej rządu i/lub pogorszenie klimatu inwestycyjnego”, a także spór dotyczący Trybunału Konstytucyjnego, który prowadzi do zmniejszania się kapitału.

Aleksandra Gersz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.